Na Starych Powązkach zainstalowano repliki XIX-wiecznych latarni

Dzięki wsparciu Fundacji PGE na Starych Powązkach zainstalowano repliki XIX-wiecznych latarni. Zakończył się drugi etap montażu replik latarni gazowych na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie, których finansowanie wsparła Fundacja PGE. Latarnie zostały wykonane zgodnie z wzorem z 1856 roku, a ich montaż stanowi część prac remontowo-konserwatorskich związanych z modernizacją alejek w najstarszej części cmentarza.

Działania dla potomnych

Cmentarz Powązkowski w Warszawie stanowi nie tylko istotny element dziedzictwa kulturowego Polski, ale również jedną z najpiękniejszych i szczególnie cennych w Europie nekropolii. Będąc panteonem dwustu lat trudnej historii stolicy kraju, jest także bardzo ważnym miejscem dla miasta Warszawy i jej mieszkańców, a od 2014 r. jest uznany za Pomnik Historii. Obiekty znajdujące się na terenie cmentarza, posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Wpisana do rejestru zabytków nekropolia, jest również niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury oraz rozległym muzeum, od ponad 230 lat nierozerwalnie związanym z dziejami Warszawy i Polski. Nekropolia stanowi miejsce pochówku miliona osób, w tym wielu znanych i zasłużonych Polaków, są tu groby wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, myślicieli, lekarzy, prawników, polityków, sportowców, duchownych, przedsiębiorców i działaczy społecznych. Na Powązkach pochowano żołnierzy powstań narodowych – od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego. Stare Powązki to dziedzictwo historyczne Warszawy i Polski. Cmentarz, co roku odwiedzają setki tysięcy osób, nie tylko tych, których bliscy spoczywają na Powązkach, ale także turyści.

PGE Polska Grupa Energetyczna od lat realizuje projekty, których celem jest pielęgnacja pamięci historycznej, opieka nad zabytkami, dobrami kultury i dziedzictwa narodowego. Dlatego podjęliśmy współpracę z Fundacją Stare Powązki, która jest opiekunem warszawskiej nekropolii, aby wspomóc realizowane działania służące ochronie i konserwacji tego ważnego miejsca. Miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków, ale też miejsca historycznego, które stanowi dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Zamontowane latarnie nawiązują do tych znajdujących się na ulicach XIX wiecznej Warszawy i dzięki temu ten Pomnik Historii zyskuje nowe oświetlenie, zachowując jednocześnie swój historyczny i zabytkowy charakterpowiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt realizowany przez Fundację Stare Powązki zakłada przeprowadzenie prac remontowo–konserwatorskich alejek w najstarszej części cmentarza, polegającej na ułożeniu nowych kamiennych nawierzchni wraz z ich oświetleniem, które swym kształtem nawiążą do historycznych latarni znajdujących się na ulicach XIX-wiecznej Warszawy. Prace przeprowadzono w najstarszej i najcenniejszej pod względem historycznym i artystycznym części cmentarza Stare Powązki. Dzięki wsparciu Fundacji PGE wykonano i zamontowano już 36 replik zabytkowych latarni.

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły