Wczoraj konsekrowano kościół w Guzowie, ufundowany przez rodzinę Sobańskich

Wszyscy doskonale znamy Pałac Sobańskich w Guzowie, który położony w Guzowie w powiecie żyrardowskim. Uznawany za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Wczoraj ostatni i obecni właściciele Guzowa, rodzina Sobańskich wraz z gośćmi, dokonała konsekracji fundacji kościoła w Guzowie.

To votum rodziny Sobańskich z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W sobotę 8 października 2023 r., ks. bp. Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej, przy udziale abp. Marka Solczyńskiego, nuncjusza apostolskiego w Turcji, Azerbejdżanie i Turkmenistanie (a pochodzącego z Guzowa), gospodarza – ks. dr. Roberta Sumińskiego, władz samorządowych, licznych gości, a przede wszystkim z udziałem rodziny Fundatora, konsekrował nowy kościół w Guzowie, wybudowany staraniem Michała R. Sobańskiego, współwłaściciela zespołu pałacowo-parkowego.

Z kaplicy Sobańskich, która dotychczas pełniła funkcję kościoła parafialnego, procesja wiernych przeszła do nowej świątyni, przed którą Fundator, p. Michał Sobański wraz z architektem, p. Lechem Szymborskim (współautorem wraz z ojcem Wojciechem projektu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie), przekazali duchowieństwu klucze. Proboszcz, ks. R. Sumiński uroczyście otworzył nowy kościół, zapraszając wszystkich na pierwsze, tak oficjalne nabożeństwo.

Idea budowy kościoła w Guzowie zrodziła się w myślach właściciela tych dóbr, Feliksa Sobańskiego (1833-1913). Nie mógł on jej jednak zrealizować z powodu braku zgody władz carskich, wobec tego wybudował kościół w Radziwiłłowie Mazowieckim, a w Guzowie ufundował tylko rodzinną kaplicę. Symboliczne oddanie kluczy do nowego kościoła i uroczysta jego konsekracja jest więc współczesnym dokończeniem projektu przodków Fundatora.

 


Fundator, Michał R. Sobański, prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego, współwłaściciel z siostrą Izabelą zespołu pałacowo-parkowego w Guzowie. zdj; Marcin K. Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

 

Wnętrze kościoła, z krzyżem na ołtarzu, przeniesionym z kaplicy i bardzo wyraźną myślą teologiczną, nawiązującą do Pisma Świętego i historii rodu Sobańskich.  Zdj; Marcin K. Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.


 

zdj. główne Adrian Ardziejewski

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły