Rusza remont elewacji kamienicy Anny Koźmińskiej

Rusza remont elewacji kamienicy Anny Koźmińskiej. Już w przyszłym tygodniu do budynku przy ul. Żelaznej 64 wejdzie ekipa budowlana, która rozpocznie drugi, najważniejszy etap modernizacji zabytkowej kamienicy.

Prace mają zakończyć się do 30 listopada 2025 roku

Kamienica Anny Koźmińskiej mieści się przy ul. Żelaznej 64, na rogu ul. Krochmalnej. Budowa obiektu rozpoczęła się ok. 1896 roku, a zakończono ją w roku 1912. Budynek został uszkodzony w 1944 roku w trakcie powstania warszawskiego, a w 2009 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków. – To niemy świadek historii i niezwykle cenny obiekt w skali całej Warszawy, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby kondycja kamienicy była jak najlepszamówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Stąd konieczność przeprowadzenia gruntownej modernizacji i termomodernizacji budynku, a dosłownie za kilka dni rozpoczynamy drugą fazę robótdodaje Strzałkowski.

W ubiegłym roku przeprowadzono prace remontowe wewnątrz zabytkowej kamienicy. Teraz dzielnica podpisała umowę z wykonawcą, który za 8,3 mln zł przeprowadzi drugi, najważniejszy i najbardziej skomplikowany etap inwestycji. Warto wspomnieć, że remont nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc Samorządu Województwa Mazowieckiego, który wsparł inwestycję kwotą 4 mln zł.

Ekipa wykonawcy wejdzie na teren kamienicy już w przyszłym tygodniu, a do jej zadań będzie należało m.in. wykonanie nowych płyt balkonowych z odtworzeniem oryginalnych detali, przeprowadzenie remontów wszystkich elewacji budynku, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej w piwnicy, wymiana witryn lokali usługowych od ul. Krochmalnej, odtworzenie pierwotnej bramy stalowej, docieplenie stropu poddasza, termomodernizacja całego budynku i wymiana instalacji odgromowej – wymienia Marcin Hoffman, radny Woli.

Dzielnica zakłada, że ten etap inwestycji zostanie ukończony maksymalnie do 30 listopada 2025 roku. – Bardzo się cieszymy, że po tylu latach uda się przywrócić kamienicy przy Żelaznej 64 jej dawny blask. Ten dom to ważny element historii naszej dzielnicy, zasłużył na „nowe życie” – zaznacza Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

zdj. Dariusz Papaj

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły