Wspaniale! Ruszyło Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

Dzisiaj, w 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego swoją działalność rozpoczęło Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Stanowi ono opowieść o odwadze, poświęceniu i ludzkiej determinacji. Głównym założeniem muzeum było zebranie i prezentacja w atrakcyjny sposób unikalnych zdjęć, filmów, dokumentów, rozkazów, pokazujących organizacyjny fenomen polskiego państwa w czasie niemieckiej okupacji. Muzeum działające pod adresem tajnepanstwo.pl, to także ogromna baza łatwo dostępnych źródeł historycznych dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego stworzone zostało przez Fundację na Rzecz Wielkich Historii dzięki wsparciu Fundacji PGE i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wirtualna wystawa ułożona jest w ciekawą opowieść, która prowadzi odbiorców pomiędzy  eksponatami

W 2020 roku Fundacja na rzecz Wielkich Historii zainicjowała budowę Wirtualnego Muzeum Państwa Podziemnego. Zostało pomyślane jako miejsce, w którym bezpłatnie i bez ograniczeń można korzystać z materiałów dotyczących historii Polskiego Państwa Podziemnego. Celem jest wyjście poza bieżące spory polityki historycznej i ukazanie fenomenu największego ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie przez oddanie głosu samym świadkom.

Czasy okupacji niemieckiej są dla Polski niezwykle ważne. To one ukształtowały nasze społeczeństwo takim, jakim jest dzisiaj. Wierzymy, że niezależnie od tego, że się różnimy, powinniśmy dążyć do rzetelnego poznania tamtego tragicznego okresu, akceptując różne perspektywy jego postrzegania i oceny. Dlatego przede wszystkim oddajemy głos źródłom oraz świadkom historii. Jednym z głównych zadań, które stawiamy przed sobą w procesie budowy muzeum, jest gromadzenie i udostępnianie archiwów rodzinnych, dzięki którym ukażemy zapomniane nieraz opowieści i postaci.

Wygląd wirtualnego muzeum jest innowacyjny i nowoczesny, wzorowany na najbardziej popularnych platformach społecznościowych. Krótkie treści urozmaicone historycznymi zdjęciami i ciekawymi infografikami wprowadzą zwiedzających do przeszłości. Intuicyjność poruszania się w wirtualnej przestrzeni, a także bogactwo zdigitalizowanych źródeł historycznych tj. zeskanowanych dokumentów i realnych głosów bohaterów, powoduje, że odbiorca przenosi się do czasów II Wojny Światowej. Cały czas będzie rozwijane i budowane, zatem zawartość Muzeum będzie ciągle się powiększać.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii specjalizuje się w odczytywaniu na nowo wydarzeń i postaci historycznych, by tworzyć z nich atrakcyjną, ponadczasową opowieść. Pomaga ona odbiorcy osadzić w historii główną wartość Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego (WMPPP) – materiały źródłowe. Użytkownik zaciekawiony konkretnym zagadnieniem, może łatwo przenieść się do zdigitalizowanych artefaktów – zdjęć, skanów, czy nagrań.

Przeglądając je można m.in.: zapoznać się z raportami wywiadowczymi opisującymi przygotowania III Rzeszy do wojny z ZSRR,
przeczytać oryginał rozkazu o rozwiązaniu Armii Krajowej, gdzie Leopold Okulicki „Niedźwiadek” nanosił ostatnie ręczne poprawki – dzięki czemu widać, jak dobierał słowa, posłuchać, jak Kazimierz Piechotek opowiada o pracy w komórce fałszowania dokumentów na Politechnice Warszawskiej, dowiedzieć się, dlaczego na drzwiach mieszkania piętro poniżej lokalu, gdzie odbywały się tajne zajęcia wydziału prawa, pojawił się napis „Węgla nie sprzedaje się”.

 

Wirtualne muzeum, które nie ma swojej siedziby, opowiada historię państwa, które także nie istniało fizycznie, ale jego struktury funkcjonowały dzięki odwadze tysięcy naszych rodaków. Dzisiaj, dzięki Wirtualnemu Muzeum Państwa Podziemnego możemy zapoznać się z tą inspirująca opowieścią o bohaterstwie, patriotyzmie i odwadze cywilnej Polaków pod okupacją niemiecką. PGE wsparło ten projekt, ponieważ jest to w naszej historii niezwykłe zjawisko, pokazujące siłę polskiego narodu. Wspieramy inicjatywy pielęgnujące pamięć historyczną, szczególnie te które są przystępne i atrakcyjne dla młodych ludzi – mówił Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych, mecenasa Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Do końca 2023 roku w Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego ma się znaleźć ponad 1500 takich artefaktów, Które pochodzą m.in.: ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Radia Wolna Europa, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i wielu innych instytucji partnerskich projektu. Wśród dostępnych materiałów jest też seria animacji o dowódcach Armii Krajowej – „Głosy AK”.

Część nowych rozdziałów będzie wzbogacona o materiały, które przygotują uczestnicy ogłoszonego konkursu „Śladami bohaterów podziemia”. Organizatorzy zapraszają młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w podróż śladami osób, które w czasie II wojny światowej włączały się w działalność ruchu oporu i przygotowanie filmu w formule InstaStories pokazującego efekty pracy. Szczegóły konkursu na stronie konkurs.tajnepanstwo.pl

Mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego są: PGE Polska Grupa Energetyczna i Fundacja PGE.

 

VIDEO

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły