Jutro otwarcie Muzeum Historii Polski. Jak powstawało?

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Wielkim wyzwaniem pozostawał jednak brak stałej siedziby. Początkowo miała ona powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji.

Zmianę przyniósł dopiero przełom lat 2015 i 2016

Z inicjatywy wicepremiera. ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył odpowiednie środki finansowe. W listopadzie 2016 r. zaprezentowano projekt siedziby instytucji, a w lipcu 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę. Już 29 września 2023 r. Muzeum otworzy swoje drzwi dla pierwszych gości.
Muzeum Historii Polski tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością. Celem muzuem jest budowanie wspólnoty. Inspiracją jest tradycja wolności – historia parlamentaryzmu, ruchów obywatelskich, wytrwałej walki o niepodległość.

Wejdź do historii!

Licząca 1400 m2 sala wystaw czasowych będzie sercem wystawienniczej działalności Muzeum do czasu otwarcia wystawy stałej w 2026 r. To właśnie tu będziemy prezentować wyjątkowe przedmioty z liczącej blisko sześćdziesiąt tysięcy przedmiotów kolekcji naszego Muzeum i opowiadać o kluczowych wydarzeniach z dziejów państwa i narodu.

Jednocześnie Muzeum oferuje szeroką gamę aktywności edukacyjnych dla uczniów, rodzin oraz dorosłych. Park Edukacyjny MHP pozwala prowadzić zajęcia plenerowe oraz organizować gry terenowe. Widownia Audytorium muzealnego liczy blisko 580 miejsc. To przestrzeń na koncerty, widowiska, konferencje, debaty oraz inne wydarzenia. To także stała sala koncertowa Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Z kolei sala kinowo-teatralna mieszcząca do 135 widzów będzie miejscem pokazów filmowych oraz spektakli teatralnych, w tym znanych już produkcji Muzeum, takich jak Piastodzieje i Jagiellada.

Gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności. Na kamiennych płytach znajdziemy reliefy, które nawiązują do wybranych symboli polskiej architektury począwszy od Drzwi Gnieźnieńskich, aż po dwudziestowieczny modernizm. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama stolicy.

29 września o 13.00 Muzeum Historii Polski otworzy się dla wszystkich zwiedzających

29 września o 13.00 Muzeum Historii Polski otworzy się dla wszystkich zwiedzających.

Z okazji inauguracji siedziby na warszawskiej cytadeli zaplanowany został Festiwal Otwarcia, który potrwa od 29 września do 1 października. W programie przygotowaliśmy wiele kulturalnych wydarzeń w tym: wystawę czasową, koncert, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci, warsztaty dla młodszych i starszych. To znakomity pomysł na rodzinny weekend, nie tylko dla miłośników historii!

„Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” – to wystawa czasowa, która przywita pierwszych gości Muzeum. Opowiadamy na niej o darach i darczyńcach, o znaleziskach archeologicznych i o odzyskiwaniu zagrabionych zabytków. Ekspozycję tworzy kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów, które posiadamy w zbiorach. Stanowią one panoramę polskich dziejów, rysując rozmaite konteksty – polityczne, cywilizacyjne i kulturalne. Znajdziemy wśród nich dzieła sztuki i rzemiosła, zabytki o kluczowym znaczeniu dla historii Polski i Polaków, ale także pozornie zwyczajne przedmioty, które często były świadkami poruszających losów ich właścicieli. To opowieści odwołujące się nie tylko do naszej wiedzy, ale też do pamięci i emocji.

W sobotę 30 września zapraszamy na debatę do nowej siedziby MHP Spotkanie odbędzie się w dwóch częściach: „Jak mówić o historii, żeby nas słuchano. Historia na scenie, w literaturze i kinie” oraz „Muzealny znaczy nowoczesny. Jak muzea ożywiają historię”. W dyskusji, którą poprowadzi Mariusz Cieślik, udział wezmą m.in. pisarz i tłumacz Antoni Libera, aktor i satyryk Robert Górski, reżyser i scenarzysta Jarosław Sokół oraz dyrektor MHP Robert Kostro.

Więcej o programie Festiwalu Otwarcia na www.muzhp.pl.

  

MHP w liczbach:

• 60 000 obiektów – tyle liczą sobie zbiory Muzeum Historii Polski.
• 44 000 metrów kwadratowych – ta powierzchnia czyni MHP największym obiekt muzealny w kraju. To wielkość mniej więcej 50 hal sportowych.
• 7300 metrów kwadratowych – to powierzchnia przeznaczona na przyszłą wystawę stałą. To więcej niż pełnowymiarowe boisko piłkarskie.
• 3600 obiektów – taki skarb czeka na zwiedzających w ramach przyszłej wystawy stałej. To jakby każdy mieszkaniec małego miasteczka przyniósł po jednym zabytku.
• 1400 metrów kwadratowych – tyle przestrzeni dostępnej jest dla wystaw czasowych. To więcej niż regulaminowy basen olimpijski.
• 577 to liczba osób mieszcząca się w audytorium zbudowanym w technologii box in the box. To unikatowe rozwiązanie, zapewniające akustyczną izolację audytorium od reszty budynku.
• 322 – to liczba miejsc parkingowych dla odwiedzających. To tyle ile zaparkuje w solidnym centrum handlowym.
• 187– tyle lat temu zbudowano Cytadelę warszawską jako rosyjską twierdzę. Dzisiaj to miejsce sprzyjające refleksji o historii i wspólnemu spędzaniu czasu.
• 135 to liczba siedzeń w komfortowej sali kinowo-teatralnej.

za; MUZHP

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły