Mieszkańcy apelują do władz o odtworzenie granicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego!

#LasysięLiczą to kilkadziesiąt społecznych wydarzeń, które w ten weekend odbędą się w całej Polsce. Wśród nich jest akcja „Dbam o las – Las dba o mnie” organizowana przez Inicjatywę Stara Miłosna dla Drzew. Rozpocznie się odczytaniem apelu o odtworzenie granicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na osiedlu zniesionej wyrokiem sądu, skierowanego do Marszałka Mazowsza, Prezydenta Warszawy i Dyrektora Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Dla nas mieszkańców Starej Miłosny ten las się liczy i to bardzo, dlatego domagamy się od władz samorządowych, aby wyrok, który zapadł ponad 14 lat temu został w końcu wykonany. Od lat jesteśmy świadkami presji deweloperów na zabudowę Mazowieckiego Parku. Obawiamy się, że brak wyraźnej określonej granicy na wysokości ul. Cienistej w Starej Miłośnie spowoduje, że wkrótce hektary lasu znikną zajęte przez kolejne osiedla – tłumaczy Małgorzata Olejniczak z Inicjatywy. – Niestety z nieznanych nam przyczyn władze zwlekają z wykonaniem wyroku, ale jednocześnie poprowadziły niedawno pełną infrastrukturę do działek leśnych położonych przy tej ulicy .

MPK to szczególny obszar przyrody chronionej, który powstał w latach 1986-1988 r. w miejscu istniejącej tu jeszcze w XVIII w. Puszczy Osieckiej. Czesławowi Łaszkowi, jego założycielowi, wówczas konserwatorowi przyrody, przyświecała myśl o zachowaniu istniejących lasów, jako istotnego elementu przyrodniczego i biologicznego, także jako „zielonych płuc” aglomeracji warszawskiej. To MPK z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy Zielony Pierścień, system ekologicznej osłony stolicy.

  

W swoim apelu do Adama Struzika – Marszałka Mazowsza, Rafała Trzaskowskiego – prezydenta Warszawy oraz Sylwestra Chołasta – dyrektora Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, Inicjatywa napisała: MPK z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy Zielony Pierścień, system ekologicznej osłony stolicy. Dla mieszkających w jego otulinie jest tarczą ochronną przed toksynami i hałasem płynących ze zbudowanej w ostatnich latach sieci dróg: południowej obwodnicy Warszawy wiodącej przez ten park krajobrazowy oraz trasy szybkiego ruchu S17 wraz z gigantycznym węzłem drogowym Zakręt. Niestety na co dzień obserwujemy wycinki w lesie i zawłaszczanie go przez deweloperów, którzy niszczą ten bezcenny dar pozostawiony nam w opiekę przez poprzedników, po to by służył mieszkańcom Warszawy, Otwocka, Karczewa i Wiązowny.

Akcja odbędzie się w sobotę pod dębami Malwa&Miłosz w Starej Miłośnie. Początek o godz. 10.30.!

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły