Rozpoczął się remont alei głównej w Parku Skaryszewskim

Inwestycja jest realizowana przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa we współpracy z naszą jednostką i na podstawie projektu wykonanego pod nadzorem Zarządem Zieleni. Aleja w nowym kształcie będzie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni. Końcowy odcinek do ronda Waszyngtona będzie wykonany z asfaltu. Oba odcinki po zmianach będą miały stałą szerokość 11 metrów. Mimo zwężenia alei piesi będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania.

Zabytkowy park odzyska historyczny wygląd – cała aleja główna uzyska nowy jednoprzestrzenny układ

Wszystkie betonowe słupy na terenie popularnego „Skaryszaka” zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami (repliki przedwojennych pastorałów). Mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne, energooszczędne i wyposażone w czujniki ruchu. Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół jesionów wyniosłych w alei głównej zostanie powiększony, aby drzewa miały lepsze warunki do życia. Ważnym założeniem projektu jest ułożenie przewodów doprowadzających prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, pod jej powierzchnią. W ten sposób ograniczone zostaną do minimum prace przy szpalerach wspomnianych jesionów. Drzewa rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Zabytkowy park odzyska historyczny wygląd – cała aleja główna uzyska nowy jednoprzestrzenny układ. Pas zieleni nie będzie jej rozdzielać na dwie mniejsze części, jak dotychczas. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach ‘70 razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma, teraz czas na kolejny krok w kierunku powrotu do historycznego wyglądu parku.

Dokumentacja projektowa posiada wszystkie niezbędne uzgodnienia, w tym kluczowe decyzje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Park Skaryszewski to bowiem teren zabytkowy.  Prace wykonuje firma Q-REKBUD. Planowane zakończenie prac to koniec I kwartału 2024 r.

 

 

za; Zarząd Zieleni Miejskiej

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły