Najmłodszy w historii Polak lekarz odkrył nową przyczynę udaru mózgu!

Polak odkrył nową przyczynę udaru mózgu!! Mateusz Hołda, który jako najmłodszy w historii Polak uzyskał tytuł profesorski autentycznie odkrył wraz z zespołem jedną z nieznanych przyczyn udaru mózgu. Od kilku dni w mediach zagranicznych i polskich krąży informacja o jego osiągnięciu. Ponieważ na temat odkrycia Mateusza od kilku dni pojawia się dużo uogólnionych informacji, poniżej przedstawiam szczegóły ogromnie ważnego odkrycia sporządzone wspólnie z Mateuszem – czytamy na profilu dr Macieja Kaweckiego.

„Od ujawnienia wyników naszych badań wytyczne towarzystw medycznych na całym świecie zaczęły brać tą strukturę anatomiczną pod uwagę do oceny jako czynnik udaru mózgu”

Kieszonka przegrodowa serca (ang. atrial septal pouch) jest nowo opisaną strukturą anatomiczną w obrębie przegrody międzyprzedsionkowej, pierwszy raz zauważoną i nazwaną w 2006 roku. Polskojęzyczny termin „kieszonka przegrodowa” nie funkcjonował do tej pory w literaturze i został utworzony przez zespół Mateusza. W temacie kieszonki przegrodowej do tej pory opublikowano zaledwie osiemnaście artykułów oryginalnych na świecie, z czego osiem autorstwa prof. Mateusza Hołdy. Mateusz w swoich badaniach wykazał dużo wyższe ryzyko udaru kryptogennego w grupie pacjentów z obecną lewostronną kieszonką przegrodową w porównaniu do populacji bez tej kieszonki. Jak mi wskazał w naszej wczorajszej rozmowie „od ujawnienia wyników naszych badań wytyczne towarzystw medycznych na całym świecie zaczęły brać tą strukturę anatomiczną pod uwagę do oceny jako czynnik udaru mózgu”.

Podsumowując. Prawdą jest, że Polak wraz ze swoim zespołem odkrył jedną z przyczyn udaru mózgu. Jest to o tyle fundamentalne, że do tej pory liczne przypadki osób po takim udarze były leczone zupełnie inaczej – często błędnie diagnozowano przyczynę ich udaru, co rodziło często ryzyko kolejnych. To jest w dziedzinie kardiologii fundamentalne odkrycie, którego gratuluję – pisze Kawecki.

Portal Warszawskki

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły