Koniec MSN-u nad Wisłą. Budynek jednak zostaje

To ostatni sezon Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie na warszawskich bulwarach. Finisaż działalności Muzeum nad Wisłą to ważny moment dla 18-letniego MSN-u i zapowiedź przeprowadzki do nowej siedziby w centrum miasta. Głównymi bohaterkami programu będą dwie wielkie indywidualistki – ukraińska malarka czerpiąca z folkloru Marija Prymaczenko i polska pionierka awangardy Maria Jarema. W jesiennym kalendarium MSN-u nie zabraknie również wydarzeń solidarnościowych takich jak charytatywna aukcja Refugees Welcome i polska odsłona Kijowskiego Biennale.

Jedna z Największych sal wystawowych w Europie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zajmowało pawilon nad Wisłą od 2017 roku, mając tam do dyspozycji jedną z największych sal wystawowych w Polsce, dwa razy większą niż Sala Matejkowska warszawskiej Zachęty. Przestrzeń o powierzchni 600 m² mieści się w obiekcie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, autora m.in. rozbudowy pawilonu Secesji w Wiedniu (1986) czy muzeum Rietberg w Zurychu (2006).

Tymczasowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli działające od 2017 roku Muzeum nad Wisłą, wkrótce przejdzie do historii. Instytucja realizuje ostatni etap inwestycji na placu Defilad i szykuje przeprowadzkę do nowej siedziby. Po zakończeniu działalności w nadwiślańskim pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza nastąpi wielkie otwarcie budynku zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners.

Najprawdopodobniej przestrzeń znajdzie tam nowe centrum tańca. Warszawskie Obserwatorium Kultury prowadzi właśnie badania i warsztaty, które pokażą nam, czy warto przeznaczyć tę przestrzeń na działania związane z tańcem. Najpierw zorganizujemy pilotażową scenę taneczną, a następnie podejmiemy ostateczną decyzję, co do ostatecznej formuły funkcjonowania budynku zdradza „A-m” Marcelina Bogdanowicz z biura prasowego urzędu m.st. Warszawy.

zdj. MSN

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły