Oszczędzasz nawet 3000 zł! Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej!

Rząd w celu ochrony odbiorców w grupie taryfowej G, jak również niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu ceny maksymalnej stosowanej w rozliczeniach z tymi odbiorcami. Przyjęte rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosuje się ceny za obrót energią elektryczną tzw. cenę maksymalną.

JAK DZIAŁA TARCZA SOLIDARNOŚCIOWA?

Aby chronić odbiorców energii elektrycznej, w październiku 2022 r. rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową. Zakłada ona, że ceny energii w 2023 r. będą zamrożone na poziomie z 2022 r.

ZWIĘKSZENIE LIMITÓW ZUŻYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

W ramach nowelizacji zapisów Tarczy Solidarnościowej [1] zwiększyły się roczne limity zużycia prądu w 2023 r. dla odbiorców uprawnionych w taryfie G.

Oznacza to, że do wskazanych limitów, w 2023 r. stosujemy ceny równe cenom z taryfy obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r.

[1] Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.

Limit zużycia, do którego ceny nie wzrosną, zależy od rodzaju gospodarstwa domowego:

 

 

Tu szczegóły

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły