Co dalej z Muzeum Ziemi PAN?

Dziś o godzinie 10.00 przed budynkiem Muzeum Ziemi PAN odbyła się konferencja prasowa ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na temat przyszłości obiektu.

Jakie plany?

Minister kultury podczas konferencji nt. przyszłości Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk poinformował, że od kilku tygodni wspólnie z prezesem PAN, Markiem Konarzewskim, a także w porozumieniu z dyrektor Muzeum Ziemi PAN, Anną Piontek i dyrektorem Muzeum Techniki, Mirosławem Zientarzewskim, prowadzone są rozmowy dotyczące rozwiązania tego problemu.

W tej chwili możemy poinformować o wstępnych ustaleniach, które są konsultowane na bieżąco z współorganizatorem Narodowego Muzeum Techniki, a także z istotną osobą, jeśli chodzi o funkcjonowanie PAN-u – ministrem edukacji i nauki. Doszliśmy do wstępnego porozumienia dotyczącego przejęcia ekspozycji, które znajdują się w Muzeum Ziemi przez Muzeum Techniki , a także możliwości wydzierżawienia dotychczasowego lokum Muzeum Ziemi przez Narodowe Muzeum Techniki, co jest istotne dla zachowania charakteru tego miejsca. To wstępne rozwiązanie wpisuje się w szerszy kontekst planów rozwojowych dotyczących Narodowego Muzeum Techniki – powiedział Gliński.

Kilka lat temu MKiDN uratowało Muzeum techniki i przekształciło w Narodowe Muzeum Techniki. W tej chwili ekspozycje dawnej siedziby można oglądać w PKiN.

Prowadzimy prace w kierunku budowy nowego gmachu Narodowego Muzeum Techniki, wraz z nowo powołanym oddziałem „Historii naturalnej”. W tej chwili Muzeum posiada odpowiednią działkę na błoniach Stadionu Narodowego. Przygotowujemy także koncepcję budowy nowego gmachu dla dwóch filarów przyszłego Muzeum – jeden z nich dotyczy techniki i wszystkiego, co jest zgromadzone w Narodowym Muzeum Techniki, natomiast drugi będzie filarem przyrodniczym. Od początku myśleliśmy o tym, żeby dać Polsce dwa porządne muzea, które będą obejmować technikę i przyrodę. Na całym świecie takie muzea funkcjonują i mają olbrzymie powodzenie. To jest rzecz, którą musimy zbudować i od kilku lat to realizujemy. Uzyskaliśmy już działkę, zbudowaliśmy nową strukturę organizacyjną, zatrudniliśmy wicedyrektora, Roberta Supła, który wziął na siebie główną odpowiedzialność za inwestycję. Jesteśmy przygotowani do tego, aby stworzyć oddział przyrodniczy przy nowym gmachu Muzeum Techniki. W Polsce znajduje się jedna z największych w Europie kolekcji zoologicznych, która od okresu przedwojennego nie jest pokazywana. Chcemy, aby ona także była udostępniona w tym Muzeum. Trzecim instytutem jest Instytut Nauk Geologicznych i Muzeum Ziemi. Od tego zaczynamy, ponieważ uratowanie Muzeum Ziemi jest pierwszym etapem budowy czegoś, co jest naszym celem na przyszłośćspuentował prof. Gliński.

za; MKiDN

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły