Znika kolejna perła Warszawy! Ruszyła rozbiórka budynków dawnej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej przy ulicy Rozbrat 44a

Nie wiadomo co kierowało Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ale jedno jest pewne. Znika kolejna architektoniczna perła Warszawy. Wczoraj ruszyła rozbiórka budynków dawnej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej przy ulicy Rozbrat 44a.

Wyższa Szkoła Dziennikarska w Warszawie działała w latach 1927-39

W 1936 roku uczelnia zyskała własną siedzibę przy ulicy Rozbrat 44A.  W czasie okupacji budynek zajęli Niemcy i urządzili tam magazyn umundurowania i wyposażenia.  10 sierpnia 1944 roku budynek został zdobyty przez powstańców. Po wojnie budynek został przejęty na potrzeby PZPR.

W 1951 roku do przedwojennego budynku WSD dobudowano skrzydło od strony urządzanego w tym czasie Parku Kultury. Autorami projektu nowego budynku był znany z bardzo udanych projektów zespół „Tygrysów” czyli Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Ci trzej architekci projektowali gmach KC PZPR, bloki mieszkalne przy Marszałkowskiej 138-140 oraz Puławskiej. Zaprojektowany przez nich blok przy Kredytowej 8 otrzymał tytuł mistera Warszawy za rok 1959.

 


 


 

W latach 70. kompleks przy Rozbrat 44A na podstawie projektu Adama Kowalewskiego został rozbudowany o część hotelową i restaurację, Kilka lat temu pawilon restauracji znany też od mieszczącego się w nim klubu jako „Syreni Śpiew” (obecny adres ul. Szara 10a), udało się przy udziale naszej inicjatywy „Tu było, tu stało” wpisać do ewidencji a następnie do rejestru zabytków. I jest to niestety jedyna chroniona część całego kompleksu przy Rozbrat 44a, która z tej racji może uniknąć rozbiórki.

za; Tu było, Tu stało

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły