[LEKTURA OBOWIĄZKOWA] Powstaniec czy przebieraniec?

Cztery lata temu poproszono mnie o weryfikację pewnego Pana na Mokotowie. Leżał chory, ponoć był jest powstańcem, wkurzał się, że nie jest na liście kombatatntow. Przyszedłem do owego domu, i od razu rzuciło mi się w oczy, że ów pan to zwykły alkoholik a mieszkanie jest meliną. Pan próbował przekonać moich przyjaciół z Warszawy w Pigułce, że jest powstańcem…dziwnie dużo mówił o braku pieniędzy. Weryfikacja poszła szybko. Zadałem trzy podstawowe pytanie; gdzie był o godzinie 17 w czasie wybuchu powstania (dziwnie nie pamiętał), w jakim oddziale służył, i co stało się z nim po wojnie. Moja dobra znajomość historii ale i przede wszystkim dystans do takich spraw, okazały się przydatne. Facet był zwykłym oszustem, który chciał wyciągnąć jako kombatant publiczne pieniądze. Tu jest inna historia, ale apeluję, nie dajcie się zwodzić. Pytajcie, weryfikujcie. Jak widać nie tylko niezbyt lotna Jachira podpina się pod powstanie, nie tylko samozwańczy patrioci na prawicy (tak, tak – na prawicy – masa ich, niezłe pieniądze zarabiają na tym, że się podpięli się pod Powstanie Warszawskie…lub wymyślają biografie!), ale i tacy jak ten na górze. Sprawę opisuje portal Stowarzyszenie Zatrasie.  Zatem – APELUJĘ, weryfikujcie pytajcie. Nasz portal też służy pomocą, kilku „bohaterów” już zdemaskowaliśmy. Daniel, naczelny.

Powstaniec czy oszust

Od dłuższego czasu na różnych portalach mediów społecznościowych, jak i na wszelkich eventach przeważnie organizowanych przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową, a ostatnio także i w telewizji, pojawia się postać umundurowanego mężczyzny w podeszłym wieku przedstawianego jako powstańca warszawskiego. Chodzi oczywiście o pana Wiesława Zienkiewicza ps. „Krecik” – mieszkańca Sadów Żoliborskich, o którym niedawno powstał film reżyserii p. Marcina Samborskiego, który najprawdopodobniej finansowała Spółdzielnia, jak z kolei z całą pewnością organizowała wszelkie eventy z tym związane, czyli pokaz samego filmu w Społecznym Domu Kultury, impreza urodzinowa dla p. Wiesława i zapewne wiele jeszcze innych eventów.

Niedawno okazało się, że historie pana Wiesława mają się nijak z faktami historycznymi. Przede wszystkim Pan Wiesław z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego miał 10 lat. Od zaufanej nam osoby dostaliśmy odpowiedź na korespondencję, którą to prowadziła z Muzeum Powstania Warszawskiego ws. P. Zienkiewicza. Jak poinformowała p. Maria Pałgan z Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego stanowisko jest jasne – pan Zienkiewicz nie jest nikomu znany z okresu konspiracji/Powstania i raczej nie jest Powstańcem. Głos w tej sprawie zajął p. Bogusław Kamola ps. „Hipek”, który przedstawił swoje oficjalne stanowisko, że nie spotkał się w czasie konspiracji z takim pseudonimem i nie pamięta też, by była jakaś młodsza osoba niż sam p. Kamola. „W naszym Plutonie Bojowych Szkół Szarych Szeregów, w którym skupiona była prawie cała młodzież żoliborska (ta konspiracyjna) takiego <<krecika>> nie było. Może warto zapytać się dlaczego do tej pory nie <<ujawnił się>>” – czytamy w stanowisku p. Bogusława Kamoli. Pan Kamola prosił o reakcję ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego, by w mediach nie szerzono nieprawdziwych informacji „samochwał”. Pan Kamola zwrócił też uwagę na fakt późnego ujawnienia się „powstańca”. Jest też do dalszej dyspozycji w przypadku potrzeby przeprowadzenia rozmowy weryfikacyjnej.

 

 


 

 

 

Informacja o p. Wiesławie Zienkiewiczu dotarła także do środowiska Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel”, które także jest zbulwersowane tym faktem. W międzyczasie okazało się, że sprawa zaszła już o tyle za daleko, że 1 sierpnia najpierw zdjęcie z p. Wiesławem zostało opublikowane na profilu FB „Warszawa Powiśle”, ja następnie wystąpił jako „Gość Wiadomości” w TVP Info. Najwidoczniej redakcja nie zweryfikowała kogo zaprasza do studia.

Również od pewnego czasu można było zobaczyć publiczne relacje na Instagramie p. Agnieszki Makowskiej – radnej dzielnicy Żoliborz oraz administratorki ADM WSM Żoliborz III (Sady Żoliborskie), która zamieszczała liczne wspólne zdjęcia i filmiki z p. Wiesławem. Na jednym z nich tańczy w Sali Kolumnowej Społecznego Domu Kultury podczas jego urodzin. Sama ubrania jest w suknię balową, natomiast p. Wiesław ubrany w mundur „Formacji Patriotycznej im. Kazimierza Wielkiego” tańczy wraz z przypiętą do pasa szabelką. Na innym zdjęciu pani radna, która wiekiem mogłaby być wnuczką p. Wiesława, całuje się z nim w usta podczas toastu.  Cała sytuacja jest o tyle szokująca, że ciężko komentować tą całą serię zdarzeń, tym bardziej kiedy tłem tego wszystkiego jest Powstanie Warszawskie.

Polecamy także przeczytanie oficjalnego oświadczenia Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji na jego profilu FB.

za; Stowarzyszenie Zatrasie

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły