Prace z kolekcji CSW Zamek Ujazdowski jadą w świat!

Patronami działu Kultura są:

reklama

Od 4 sierpnia w Stadtmuseum w Dusseldorfie będzie można podziwiać wystawę prac z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To druga wystawa w tym roku, którą CSW organizuje poza naszymi granicami. Obecnie w GASK w Kutno Hora w Czechach, do 17 września można oglądać autorską wystawę CSW, „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.”

Artyści żyją na granicy dwóch światów. Wystawa prac z Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Tytuł wystawy prac z kolekcji CSW Zamek Ujazdowski zaczerpnięty jest z pracy Andrzeja Dłużniewskiego, który jest portretem innego artysty Josepha Beuysa. Myśl wyrażona w pracy Dłużniewskiego jest złożona i wielowymiarowa: artyści i sztuka to balansowanie na krawędzi światów: fikcji i rzeczywistości, abstrakcji i realizmu, teraźniejszością i pamięcią, życiem i śmiercią. Jest to także mediowanie między różnymi językami i doświadczeniami. To zarazem idea bliska myśleniu artystycznemu Josepha Beuysa, który był artystą, ale także aktywistą politycznym; podejmował zadanie mediowania między podzielonymi żelazną kulturą blokami z ich różnym doświadczeniem historycznym, a także między dwoma systemami politycznymi. Doświadczenie przekraczania granicy związane jest także z podróżą, która staje się także przedmiotem prac współczesnych artystów.

Wybór prac polskich artystów z kolekcji Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski dokonany został właśnie z użyciem tytułowego klucza egzystencji na styku dwóch światów. Tak też mogą być interpretowane prace: w szerszym kontekście jako istniejące na styku różnych mediów i technik, ale także istniejące na styku fikcji i rzeczywistości, różnych doświadczeń historycznych i różnych języków.

 


 

 

Andrzej Dłużniewski, Słońce I, 1989 r.

 

 

Andrzej Szewczyk, Pomniki listów F.Kafki do F.Bauer, 1981 – 1984 r.

 


Dlatego też zapraszamy do podróży z naszymi wybitnymi artystami, którzy dzielą się swoimi własnymi, osobistymi doświadczeniami, ocenami oraz traumami. Motywem towarzyszącym wybranym pracom jest owa mediacja z samym sobą jak i nierozliczonymi historiami, które jeszcze do dziś są żywe wśród artystów.
Podział przestrzeni wystawowych pozwolił na zbudowanie wielowątkowych historii, które przenikają się ale i nie tracą swojej siły przekazu. Historie też te zbudowane zostały dzięki różnym mediom i środkom przekazu, dlatego też poza klasycznymi obrazami, operujemy zapisem video i instalacjami”.

CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie pokazywać będzie; Dłużniewskiego, Sawickiej, Jacek Dłużewski, Ignacy Czwartos, Chlandy, Adamasa, Szewczyka, Prażmowskiego, Cyplik – Olejniczak, Junga.

Kuratorzy wystawy;

Dr Piotr Bernatowicz
Daniel Echaust

Organizatorami wystawy są; Stadtmuseum w Dusseldorfie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Insytut Polski w Dusseldorfie.

Wystawa jest organizowana z okazji 30 lecia Instytutu Polskiego w Dusseldorfie.

Oficjalny wernisaż 19 sierpnia o godzinie 18.00 Stadtmusuem w Dusseldorfie. Wystawa czynna do 1 października 2023 roku.

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły