Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów zabytkiem! Tu prowadzono wytwórnię płytową Fogg Rekord

Profesor Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów wraz z terenem posesji, położony przy Al. W. Lipnickiego 21 w Leśnej Polanie. Postępowanie wszczęto na wniosek właścicielki nieruchomości.

W 1928 r. na obszarze obecnej Leśnej Polany na zlecenie Romy Orłowskiej, wydzielono parcele o charakterze letniskowym.

Najprawdopodobniej w 1941 r. jedną z nich zakupili Irena i Mieczysław Fogg (Fogiel), w kolejnym roku na działce wybudowali niewielki dom letniskowy składający się z wydzielonej kuchni, spiżarni, dwóch pokoi i werandy. Po 1945 r. Mieczysław Fogg powadził kawiarnię artystyczną Cafe Fogg oraz wytwórnię płytową Fogg Rekord. Skupił się na działalności koncertowej. Dom letniskowy w Leśnej Polanie wykorzystywany był od wiosny do jesieni do celów wypoczynkowych. Po 1945 r. zabudowano werandę w południowo-zachodnim narożniku. Pod koniec XX w. do budynku dobudowano aneks, w którym wydzielono niewielką zadaszoną werandę, hol, pomieszczenie sanitarne oraz gospodarcze, wykonano ocieplenie ścian, stropu, wymieniono stolarkę okienną na nową, z uwzględnieniem pierwotnych podziałów. Obecnie budynek wykorzystywany jest jako dom całoroczny.

  

Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów stanowi ciekawy przykład przedwojennego budynku letniskowego o prostej charakterystycznej dla architektury modernistycznej formie. Funkcjonalność i przeznaczenie budynku podkreśla jego układ przestrzenny, w tym lokalizacja pomieszczeń oraz otworów okiennych umożliwiający najlepsze wykorzystanie dziennego światła. Wewnątrz zachowały się elementy pierwotnego wystroju i wyposażenia, m.in. podłogi, stolarka drzwiowa, piec ceramiczny i kominek, ceramiczna dekoracja sufitu w pomieszczeniu dawnej werandy. Wartość artystyczną obiektu podnosi jego autentyczność i wiążący się z nią fakt zachowania wielu elementów pierwotnego wyposażenia, często autorstwa pierwszego właściciela budynku – Mieczysława Fogga – mówi prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

za; Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły