„Dziewczyna z książką” ponownie i w pełnej krasie wraca w przestrzeń Warszawy

Wykonana z piaskowcowa rzeźba dziewczyny trzymającej książkę autorstwa Wiesława Müldner-Nieckowskiego została odsłonięta w 1953 r. Stanęła w sąsiedztwie pawilonu dziecięcego w ówczesnym Centralnym Parku Kultury. Dopełniała w powojennej Warszawie socjalistyczną ideę „wchłaniania wraz ze świeżym powietrzem przez masy nauki i kultury(…)”.

Rys historyczny

Centralny Park Kultury (obecnie park im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego) powstał po wyburzeniu części przedwojennych kamienic, między skarpą, ulicami Rozbrat i Czerniakowską a Wisłą. Jego oś stanowi szeroka aleja prowadząca od podnóża skarpy aż do rzeki (obecnie al. Ks. J. Stanka). W parku zaplanowano wiele miejsc rekreacji z dwupoziomowym tarasem z fontanną, kręgiem do tańca, basenami z fontannami, wolno stojącymi rzeźbami i pawilonami otoczonymi terenami do zabawy.

Centralny Park Kultury, który zrealizowano jedynie w części, miał być w powojennej Warszawie fragmentem olbrzymiego terenu zieleni o powierzchni 184 ha ciągnącego się od Lasu Kabackiego przez Powiśle do Puszczy Kampinoskiej. Pawilon dziecięcy (obecnie Przedszkole Integracyjne nr 6 przy ul. C. Śniegockiej) i rzeźba Dziewczyny z książką są pamiątką po pierwotnym założeniu.

Zniszczona i trochę zapomniana

Smukłą postać stojącej dziewczyny trzymającej w lewej ręce książkę, a w prawej gęsie pióro, stworzył Wiesław Müldner-Nieckowski[i] – rzeźbiarz, malarz i medalier. Jest autorem licznych rzeźb wolno stojących na Starym i Nowym Mieście m.in. Biały niedźwiedź na Rynku Nowego Miasta, Osaczony dzik na ul. Freta, Cztery wiatry na ul. Długiej 38/40, tympanon Pałacu Prymasowskiego, Słońce i motyl na Osiedlu Młodych, Gladiator nad szczytem tympanonu pałacu Krasińskich.

Rzeźba Dziewczyny z książką nie oparła się czasowi i warunkom atmosferycznym. Na przestrzeni lat straciła ręce i książkę, a rysy jej twarzy zatarły się. W 2019 r. przy wsparciu Stołecznego Konserwatora Zabytkow została wpisana do rejestru zabytków. Wtedy też zapadła decyzja o jej restauracji.

Dziewczyna trafia na ASP

Dzięki życzliwości nieżyjącego już prof. Wiesława Procyka rzeźba została przewieziona na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na podstawie dokumentacji fotograficznej odnalezionej w archiwach rodziny Müldner-Nieckowskiego, studenci wykonali konserwację i rekonstrukcję brakujących detali oraz nową okładzinę cokołu. Po 70 latach rzeźba znów zostanie odsłonięta przywołując klimat lat odbudowy i nowego urządzania powojennej Warszawy.

 

 

 

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły