[LETNIE WYCIECZKI Z PORTALEM WARSZAWSKIM] Żyrardów – unikat w skali Europy blisko Warszawy! Dwa terminy!

W 1830 roku Towarzystwo Wyrobów Lnianych powołało spółkę, której celem było wybudowanie fabryki, wykorzystującej wynalazek francuskiego konstruktora Filipa de Girarda – mechaniczną przędzarkę lnu. Żyrardowska fabryka lniarska była jedną z największych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Po przejęciu fabryki w drugiej połowie XIX w. przez dwóch niemieckich przemysłowców: Karola Dittricha i Karola Hielle została znacznie rozbudowana. W 1880 roku zakłady żyrardowskie miały 40 sklepów w 26 największych miastach Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego, a w przededniu I wojny światowej zatrudniały ponad 30 tys. pracowników. Ale historia Żyrardowa zaczyna się jeszcze wcześnie! Poza tym Żyrardów ma bardzo duże szanse, aby zostało wpisane na listę UNESCO!

Dlaczego warto jechać?

To tylko 35 minut od Warszawy, ale przede wszystkim Żyrardów to absolutny unikat w skali europejskiej, gdyż jest to jedyne tak dobrze zaprojektowane i zachowane XIX miasto fabryczne (miasto ogród), które wyrosło wokół zbudowanego tu wielkiego przemysłu!

Zobaczymy najważniejsze zabytki Żyrardowa, które są zlokalizowane przy ulicy 1 -go Maja, łącząca dzielnicę fabryczną z osiedlem robotniczym; Dom Karola Dittricha wybitnego przemysłowca, filantropa, dom opieki społecznej, zachowane doskonale XIX zabudowę ceglaną dzielnicy mieszkaniowej dla robotników, Park romantyczny, przepiękny kościół farny zbudowany przez Piusa Dziekońskiego (autora warszawskich kościołów; św. Floriana, św. Zbawiciela) raz legendarne żyrardowskie manufaktury! I wiele,  wiele innych!

Szczegóły organizacyjne

I – szy termin; 8 lipca 2023 r, sobota

II – gi termin; 22 lipca 2023 r., sobota

– ok. godziny 10.00 – wyjazd z Warszawy Centralnej o godzinie (IC, na miejscu 11.10, cena ok. 15 pln w jedną stronę, godzina zależy od rozkładu PKP, jeszcze do ustalenia),
– ok. 10.45– spotkanie przed zabytkowym budynkiem PKP (dla tych, którzy chcą dojechać sami), i rozpoczęcie spaceru po Żyrardowie.
– około godziny 15.00 opcjonalna przerwa na na indywidualny posiłek,
– około godziny 16.00 zwiedzanie drugiej dyrektorskiej części miasta,
– ok. 18.00 – powrót do Warszawy,
– istnieje możliwość dojazdu we własnym zakresie.

 


 


 

Cena: 80 PLN – w tej cenie  obowiązkowy zestaw mikroportu, dla dzieci i młodzieży zniżka 20%.

Dodatkowe koszty; do 30 pln pociąg (w dwie strony, zakup we własnym zakresie). Wyżywienie we własnym zakresie, ale istnieje też zorganizowania obiadu dla wszystkich zainteresowanych.

Jeśli jesteś zainteresowany/a napisz kontakt@portalwarszawski.com.pl

Spacer po Żyrardowie poprowadzi Daniel Echaust, jeden z najlepszych licencjonowanych przewodników po Warszawie, varsavianista, Społeczny Opiekun Zabytków, twórca Portalu Warszawskiego, twarz Muzeum Powstania Warszawskiego projektu Korzenie Pamięci.

Serdecznie zapraszam

Daniel, Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły