Fontanna w Ogrodzie Saskim idzie do remontu! Jest szczególny powód

Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim jest nieczynna od września zeszłego roku. Wtedy pojawiła się pierwsza informacja o spływaniu wody z jej misy tylko na jedną stronę. Budziło to podejrzenia, że cały obiekt przechyla się. Przeprowadzone pod koniec maja badania zaprzeczyły tym domysłom.

Będzie wyremontowana

Dzięki przeprowadzonym szczegółowym badaniom geodezyjnym (tachimetrycznym) stwierdzono, że 168-letnia Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim nie uległa przechyleniu. Obfitsze spływanie wody na jedną stronę burty jest głównie efektem siły wiatru oddziaływującego na lustro wody w misie.

Podczas oględzin zabytku przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wspólnie z pracownikami Zarządu Zieleni uznali, że aby utrzymać dobrą kondycję obiektu należy przystąpić do prac konserwatorskich. Remont pozwoli przywrócić walory estetyczne fontanny. Prace będą prowadzone w II etapach.

W pierwszym, po uzyskaniu zgody Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzona zostanie konserwacja zachowawcza. Oczyszczona i zabezpieczona zostanie powierzchnia wewnętrzna górnej misy fontanny oraz przygotowany zostanie projekt kompleksowej konserwacji, który w ramach realizacji drugiego etapu prac obejmie również analizę konstrukcyjną obiektu.

Rys historyczny

Fontannę Wielką zbudowano w 1855 r. Była ona fragmentem pierwszych wodociągów warszawskich zaprojektowanych przez Henryka Marconiego. Zasilały one w wodę zdroje na Starym Mieście. Główny wodozbiór wzniesiony na terenie Ogrodu Saskiego doprowadzał wodę do Fontanny Wielkiej i do fontann na Rynku Starego Miasta (z pomnikiem Syreny Konstantego Hegla), przy Kolumnie Zygmunta i na pl. Teatralnym.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły