Oni napiszą „Operę o Warszawie. Najlepsze miasto świata”

Patronami działu Kultura są:

reklama

Muzyczne dzieło sceniczne o odbudowie Warszawy – Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka. Opera inspirowana będzie odbudową Warszawy po II wojnie światowej – przedsięwzięciem nieporównywalnym do żadnego innego. Utwór będzie niósł uniwersalne przesłanie: opowie o wyłanianiu się z gruzów nowej stolicy, najlepszego miasta świata. Będzie ukazywać wolę życia, a także niezłomność, witalność, determinację, optymizm i rozmach odbudowujących Warszawę. Będzie opowieścią o nadziei.

Cezary Duchnowski i Beniamin Bukowski napiszą „Operę o Warszawie

Opera inspirowana będzie wydarzeniem niemającym w swojej skali precedensu – wysiłkiem odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Opowie o wyłanianiu się z gruzów nowej stolicy, o wielkich ambicjach zbudowania „najlepszego miasta świata”, o determinacji, optymizmie i rozmachu odbudowujących Warszawę. Jako opowieść o nadziei będzie niosła uniwersalne przesłanie: ukaże wolę życia wbrew zniszczeniu i śmierci. Opera przeznaczona będzie do wykonania na wielkiej scenie przez dużą obsadę wykonawczą: orkiestrę symfoniczną, solistów i solistki, chór oraz tancerki i tancerzy, którym towarzyszyć będą elektronika i projekcje audiowizualne. Ma powstać dzieło komunikatywne, a przy tym nowoczesne. Czerpać będzie z nowych środków wyrazu i współczesnego języka muzycznego, a także innowacyjnie nawiązywać do tradycyjnych form operowych. Czas trwania kompozycji szacowany jest na 120 minut.

Zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie zostało skierowane do grupy utytułowanych kompozytorów i kompozytorek, których język muzyczny łączy zaawansowane techniki instrumentalne i wokalne oraz multimedia. Nadesłane materiały obejmowały opracowanie muzyczne trzech fragmentów wskazanego przez organizatorów tekstu. Grono specjalistek i specjalistów jury muzycznego, któremu przewodniczył dyrektor „Warszawskiej Jesieni”, kompozytor Jerzy Kornowicz, wyłoniło jako autora zamawianej muzyki Cezarego Duchnowskiego.

Libretto będzie się opierać na motywach książki Grzegorza Piątka pt. Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1945–1949 (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2020), nagrodzonej m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy i Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy oraz nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”.

Jury literackie, któremu przewodniczył dramaturg Piotr Gruszczyński, wyłoniło Beniamina Bukowskiego jako autora zamawianego libretta.

Premiera opery zaplanowana jest na otwarcie sezonu 2025/2026 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a jednocześnie na zakończenie 68. MFMW „Warszawska Jesień” – w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

za; Kulturalna Warszawa

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły