83 lata temu w niemieckim obozie koncentracyjnym został zamordowany Tadeusz Tański

23 marca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zamordowany przez Niemców został Tadeusz Tański – inżynier, mechanik, wynalazca, konstruktor silników lotniczych i samochodowych, autor pierwszego polskiego samochodu pancernego Forda FT-B oraz cywilnych aut CWS T-1 i CWS T-4.

Rys biograficzny

Tadeusz Tański urodził się 11 marca 1892 roku. Był synem Czesława Tańskiego – pioniera polskiego lotnictwa i twórcy pierwszego polskiego szybowca. Skonstruowane przez Tadeusza Tańskiego samochody pancerne,oparte na podwoziu Ford T i zbudowane w ilości 16 sztuk, wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920.
Po wojnie, od 1922 roku, konstruował pierwsze samochody całkowicie polskiej konstrukcji, np. CWS T-1, T-4 (T-2) i inne w Centralnych Warsztatach Samochodowych. Po klęsce w wojnie obronnej zaangażował się w działalność konspiracyjną. 3 lipca 1940 roku o godz. 6.00 do mieszkania Tadeusza Tańskiego w Warszawie na Starym Mieście, przy ul. Szeroki Dunaj 5/13, wkroczyło gestapo, pytając tylko o nazwisko i imię inżyniera Tańskiego. Aresztowano go i zabrano na Pawiak. Żona bezskutecznie starała się go stamtąd wydostać.

Ostatni gryps – z 31 stycznia 1941 roku – otrzymała od kolejarza, który karteczkę z adresem znalazł na torach. Tański napisał do żony: „Kochana moja, jest godzina 4 rano, wiozą nas pociągiem chyba do Oświęcimia — żegnam Cię ostatni raz”.

  

1 lutego 1941 roku Tański został wywieziony do Auschwitz w transporcie 593 Polaków skierowanych przez Niemców z więzienia na Pawiaku. Otrzymał numer 9755.
W obozie Niemcy przedstawili mu ofertę współpracy, ale Tański stanowczo odmówił. Dnia 28 marca 1941 roku żona otrzymała depeszę z przekazywaną przez Niemców standardową informacją, że jej mąż zmarł 23 marca 1941 roku na zwyrodnienie mięśnia sercowego.

Został zamordowany przez Niemców w Auschwitz 23 marca 1941 roku.

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski