Takie są priorytety Trzaskowskiego! Tramwaj na Białołękę w 2030??

Tę mapkę już znacie… ale przyjrzyjcie się dokładnie.  Tak, pozostał jeden wariant trasy, korytarzem Familijna – Myśliborska 🚋 Jak informują Tramwaje Warszawskie, w wyniku przeprowadzonych analiz wariantem rekomendowanym do realizacji jest przebieg trasy tramwajowej od pętli Żerań FSO: Modlińska – Familijna – Portowa – Myśliborska do włączenia w istniejącą trasę w Trakcie Nadwiślańskim, z możliwością realizacji w późniejszym terminie połączenia w kierunku stacji PKP Żerań – czytamy na stronie Tramwaj wzdłuż Modlińskiej.

Powyższe ustalenia nie są jeszcze w 100% ostateczne, ponieważ trwa finalizowanie prac nad studium techniczno-ekonomicznym, ale potwierdzają wcześniejsze prognozy o wyborze trasy tramwajowej przez Piekiełko. Studium ma być gotowe na wiosnę, a w tym roku, najpóźniej na przełomie 2023/24, Tramwaje Warszawskie planują złożyć wniosek o decyzję środowiskową.

Dalej nie jest już tak optymistycznie, bo Tramwaje Warszawskie planują opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę w 2027 r. W tym samym roku kończy się umowa wieloletnia pomiędzy TW i Miasto Stołeczne Warszawa, a dopiero w ramach nowej umowy ma zostać zabezpieczone pełne finansowanie, co podobno nie jest możliwe wcześniej. Tutaj pokusimy się o komentarz, że jak najbardziej możliwe jest aneksowanie takiej umowy, co miało już miejsce w przeszłości i dzięki temu powstała linia tramwajowa na Tarchomin. Jest to kwestia pozyskania środków i woli, również po stronie radnych Warszawy (do tego niebawem wrócimy). Jeżeli w czasach kryzysu mogło się znaleźć 120 milionów na kładkę przez Wisłę, to tym bardziej mogą znaleźć się środki na budowę tramwaju wzdłuż Modlińskiej i Tramwaj na Zieloną Białołękę.

Informacje pochodzą z odpowiedzi na interpelację Piotr Cieszkowski – radny Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy – dziękujemy!

Komentarz

Jeśli ta inwestycja jest tak odległa, to dlaczego się o tej inwestycji mówi teraz? Otóż idą wybory i trzeba znowu coś komuś gdzieś obiecać, jak to miało miejsce wielokrotnie. Obiecywano Most Krasińskiego i wydano na projekt i aktualizację dziesiątki milionów złotych. Dziś budowa tego mostu jest niemożliwa bo wygasła decyzja środowiskowa. Ten most miałby realny wpływ na odciążenie mostu Grota Roweckiego, a tak Białołęka będzie stała w korkach jeszcze bardzo długo.

za; Tramwaj wzdłuż Modlińskiej

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły