[OPINIA] „Ludzie będą jeść owady, nie wiedząc o tym. UE zezwoliła na dodawanie owadów (świerszczy domowych) do chleba, makaronów i innych półproduktów

Na łamach Portalu Warszawskiego publikujemy demokratycznie opinie mieszkańców, specjalistów, i radnych. Dziś publikujemy opinię portalu Polskie Rolnictwo.

Może to również prowadzić do nowych reakcji alergicznych na podłoże, którym żywią się owady

Ludzie będą jeść owady, nie wiedząc o tym. UE zezwoliła na dodawanie owadów (świerszczy domowych) do chleba, makaronów i innych półproduktów „dla ogółu społeczeństwa” w nowym roku 2023. Chociaż jest zbyt mało opublikowanych dowodów na temat alergii i możliwych reakcji anafilaktycznych , Komisja Europejska uważa, że ​​nie ma potrzeby wprowadzania szczególnych wymagań dotyczących etykietowania w przypadku możliwych reakcji alergicznych. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że osoby uczulone na skorupiaki, mięczaki i roztocza kurzu domowego również doświadczą reakcji alergicznych po spożyciu produktów z dodatkiem świerszczy. Może to również prowadzić do nowych reakcji alergicznych na podłoże, którym żywią się owady. W związku z tym wymóg dotyczący etykietowania istnieje tylko wtedy, gdy produkt zawiera proszek „Acheta domesticus”. To znaczy: ludzie muszą sami zobaczyć, czy „Acheta domesticus” jest mielona na proszek i mieszana ze świerszczami domowymi, i muszą na własną odpowiedzialność sprawdzić, czy nie mają na nią reakcji alergicznej.


 

 


Zezwolenie wchodzi w życie z dniem 24 stycznia 2023 r. Osoba odpowiedzialna za udzielenie zezwolenia: Ursula Von der Leyen. W najbliższym czasie w sprzedaży mogą pojawić się następujące produkty „przeznaczone dla ogółu społeczeństwa” z dodatkiem świerszczy domowej (Acheta domesticus): – chleb wieloziarnisty – bułki wieloziarniste – Krakersy i paluszki chlebowe – Batony zbożowe – Suche premiksy do wyrobów piekarniczych – ciastka – Makaron suchy nadziewany i nienadziewany – sosy – Przetwory ziemniaczane – dania na bazie roślin strączkowych i warzyw – Pizza – Makarony ogólne i produkty z serwatki w proszku – Analogi mięsa (wegetariańskie zamienniki mięsa) ) – Zupy i koncentraty zup, zupy w proszku – Przekąski na bazie mąki kukurydzianej – Napoje piwne – Wyroby czekoladowe, orzechy i nasiona oleiste – Przekąski (oprócz chipsów) i przetwory mięsne.


Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły