We wtorek 7 lutego o 13.00 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca miejsce urodzenia Hanki Ordonówny. Artystka urodziła się 121 lat temu, w domu przy Żelaznej 68.
Dzielnica również nie zapomina o swojej bohaterce
Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy w ramach Miejskiego Systemu Informacji to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Popierają ją również pasjonaci twórczości dwudziestolecia międzywojennego, sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga oraz wolscy radni.
– Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość. – Dzielnica również nie zapomina o swojej bohaterce, dlatego już niedługo odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z jej zdjęciem. – dodaje Strzałkowski.
Trafiła ona na ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr. 222 przy Żelaznej 71. Dom, w którym urodziła się Ordonówna, mieścił się po drugiej stronie ulicy, przy Żelaznej 68. Dziś jednak tam stoi restauracja. Zaś pobliska ul. Chłodna wpisana jest do rejestru zabytków i umieszczenie tam tablicy nie byłoby możliwe.
Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy”, dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji.
Portal Warszawski