MUZEUM GAZOWNI WARSZAWSKIEJ WRACA NA KULTURALNĄ MAPĘ WARSZAWY!

Po kilku latach rewitalizacji swoje sale ponownie otwiera Muzeum Gazowni Warszawskiej. Jedno z niewielu miejsc w Warszawie, które bez zniszczeń przetrwało okres II Wojny Światowej. Miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Nowa przestrzeń muzealna, edukacyjna, ale także eventowa będzie dostępna dla zwiedzających od 15 października 2022.

Nienaruszona przetrwała czas II Wojny Światowej

Gazownia Warszawska odegrała w swojej ponad 120-letniej historii znaczącą rolę. Jako druga, znacznie większa gazownia warszawska, dostarczała gaz do niemal całej przedwojennej Warszawy. Nienaruszona przetrwała czas II Wojny Światowej, dając przy tym schronienie wielu mieszkańcom uciekającym przed rzezią Woli. Do lat 70. XX w. działała jako zakład wytwarzający gaz z węgla. Do dziś zachowały się historyczne budynki, a w jednym z nich część maszyn dawnego systemu produkcyjnego, w tym największy w Europie licznik gazu.

W ostatnich latach obiekt wyłączono z użytkowania, aby zrewitalizować przestrzeń muzealną, a wystawę stałą urządzić w nowoczesnym stylu. Wystawę przygotowała firma Jaz+ Architekci, natomiast liczne materiały historyczne zebrał i opracował dr Paweł Ukielski.


 

 


Muzeum jest zarządzane przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która zdecydowała o rozszerzeniu zakresu działalności o warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztaty będą realizowane w tygodniu dla grup zorganizowanych, a w weekendy dla warszawiaków szukających ciekawego pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Niewątpliwie jedną z większych atrakcji Muzeum jest film o Ignacym Łukasiewiczu, wybitnym wynalazcy i twórcy światowego przemysłu naftowego, a jednocześnie patronie Fundacji PGNiG. Film jest zrealizowany w technologii VR (wirtualna rzeczywistość) i znakomicie wprowadza widza w świat XIX wieczny pokazując znaczenie łukasiewiczowskiego wynalazku.

W dniach 15-16 października Muzeum zaprasza na dni otwarcia

W dniach 15-16 października Muzeum zaprasza na dni otwarcia. W programie wiele atrakcji! Bezpłatne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem (harmonogam wycieczek będzie zamieszczony na profilach społecznościowych oraz stronie Muzeum), warsztaty edukacyjne dla dzieci w Busie Ignacego – Mobilnym Centrum Edukacyjnym oraz możliwość obejrzenia filmu VR „Kiedy światło przegoniło mrok”. Fani gier planszowych będą mogli przedpremierowo zagrać w grę poświeconą wydobyciu ropy i gazu na terenie Galicji „Łukasiewicz: Nafta i Gaz”.

Muzeum Gazowni Warszawskiej zaprasza!

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły