W zabytkowej aptece przy Nowym Świecie otwarto niezwykła wystawę

W tym roku mija 160. rocznica założenia niezwykłej firmy Bracia Łopieńscy. To jedna z najstarszych istniejących rodzinnych firm Warszawy założona w 1862 roku przez Jana Łopieńskiego, rzeźbiarza, cyzelera, brązownika i odlewnika. W zabytkowej aptece przy Nowym Świecie otwarto niezwykła wystawę.

Rys historyczny

Wykonali dziesiątki pomników, posągów i rzeźb kameralnych oraz tysiące dzieł sztuki ze złota, srebra i brązu. Konkurowali jakością swoich wyrobów z najsłynniejszymi brązownikami francuskimi i wiedeńskimi. Sprzedawali swoje wyroby do Rosji, Niemiec, USA, Kanady, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii. Wielokrotni laureaci nagradzani medalami na Międzynarodowych Wystawach Sztuki m.in. w Paryżu, Wiedniu, Monachium, Berlinie, Brukseli, Petersburgu, Nowym Yorku, Lwowie i Warszawie Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku „Bracia Łopieńscy” wyposażyli najważniejsze urzędy Rzeczypospolitej w reprezentacyjne didaskalia „arts decoratifs”. Po 1945 roku przywrócili Warszawie większość zniszczonych pomników ze statuą króla Zygmunta III Wazy, Kopernika, Mickiewicza i Syreny na czele. W 1950 roku firma została znacjonalizowana a jej potencjał twórczy, kadrowy i techniczny bezpowrotnie zmarnowany. W 1956 roku ostatni z braci Tadeusz uzyskał zgodę władz na otwarcie miniaturowej „Pracowni Metalowej Sztuki Zdobniczej, dawniej „Bracia Łopieńscy” prowadzonej dzisiaj przez Jego córkę, Annę Łopieńską-Lipczyk i jej męża.

W zabytkowej aptece przy Nowym Świecie otwarto niezwykła wystawę

Na wystawie zostanie pokazany niezwykły dorobek tej sławnej warszawskiej wytwórni oraz unikatowy zbiór gipsów. Formy i modele gipsowe pochodzące z przedwojennej wytwórni przy ul. Hożej zostały odnalezione w grudniu zeszłego roku. Wystawa przygotowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków składa się z dwóch części – plenerowej na dziedzińcu, na której przedstawiono historię wytwórni oraz ekspozycji w oficynie pałacu Branickich, składającej się z wybranych odlewów brązowych oraz odnalezionych modeli gipsowych, prezentowanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.

 

 

Wystawa będzie czynna do 19 listopada 2022 r., w godz. 10.00-16.00, z wyjątkiem niedziel.

za; lopienscy.pl. um.waw.pl, Michał Krasucki

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski