Od teraz to jest Plac Poli Negri – to decyzja Rady Miasta

Plac tak zwanych pięciu rogów, kolejny nieudany projekt miejski Rafała Trzaskowskiego, będzie nosić nazwę Plac Poli Negri.

Pola Negri

Pseudonim, który potem został jej imieniem przybrała od znanej włoskiej poetki Ady Negri. Pierwszy raz Pola Negri pojawiła się na scenie 1 września 1912 r. wcielając się w rolę Klary w „Ślubach Panieńskich” (Teatr Mały w Warszawie). Zadebiutowała w filmie już w 1914 r. grając w „Niewolnicy Zmysłów”. Jej wielka kariera zaczęła się po wyjeździe do Berlina, gdzie zdobywała kolejne szlify jako aktorka. Ze stolicy Niemiec wyruszyła do USA aby spróbować szczęścia w Hollywood – miała wówczas zaledwie 25 lat. W latach 20. XX wieku Pola Negri zagrała w ponad dwudziestu rolach filmowych, dzięki temu stała się sławna i oczywiście bogata. Gwiazda z Lipna miła wielu słynnych kochanków (w pamiętnikach wspomina o ponad 40 mężczyznach) np. Rudolfa Valentino oraz Charliego Chaplina.

Jej matka pochodziła z zubożałej polskiej szlachty, której rodzina straciła fortunę na wsparciu działań Napoleona Bonaparte. Ojciec Negri, Jerzy Chalupec, było romsko-słowackim wędrownym blacharzem. Po tym, jak został aresztowany przez władze rosyjskie i zesłany na Sybir, Pola przeniosła się wraz z matką do Warszawy. Kobiety żyły w ubóstwie. Matka, żeby utrzymać rodzinę pracowała jako kucharka. Pomimo trudności życiowych, matka wychowywała córkę na osobę ambitną i żądną sukcesu. Pola od małego uczęszczała na lekcje tańca oraz gry aktorskiej. Początkowo miała zostać baletnicą, jednak plany te pokrzyżowała gruźlica. Po powrocie z sanatorium w Zakopanem Pola kontynuowała naukę aktorstwa, i jako młoda kobieta ukończyła szkołę teatralną w Warszawie.

Kariera Poli zaczęła chylić się ku końcowi wraz z udźwiękowieniem filmów – była gwiazdą kina niemego, przez co trudno jej było odnaleźć się w „nowym kinie”. Kolejne pokolenia aktorów wkroczyły na wielkie ekrany. Na początku lat 30. XX wieku wróciła do Niemiec, po 1933 r. naziści zakazali jej angażowania się do nowych produkcjach kinowych – byli przekonani, że Pola z pochodzenia jest Żydówką. Zakaz musiał anulować sam Adolf Hitler, któremu jej aktorstwo wyraźnie przypadło do gustu.

Nadanie nazwy

RadaWarszawy podjęła uchwałę o nazwaniu obiektu miejskiego w dzielnicy Śródmieście plac Poli Negri (wcześniej zwyczajowo nazywany Plac5Rogów).


Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły