Jest wykonawca na budowę „Centrum Lokalnego Kamionek”

Rok temu Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło przetarg na budowę Centrum Lokalnego, które znajdować się będzie na terenie dawnego bazaru Rogatka. Centrum ma służyć rekreacji, ale także spełniać funkcję handlową. Wczoraj burmistrz Pragi Południe, Tomasz Kucharski ogłosił, że znalazł się wykonawca, który zrealizuje długo oczekiwane Centrum.

Wartość inwestycji wynosić będzie ponad 5,5 mln złotych

W zeszłym roku kilkukrotnie próbowaliśmy wybrać wykonawcę budowy „Centrum Lokalnego Kamionek”, które ma powstać na dawnym bazarze Rogatka. Ceny materiałów i usług budowlanych rosły jednak tak szybko, że wszystkie składane oferty znacznie przewyższały zarezerwowane na ten cel środki budżetowe. I to pomimo kilkukrotnego zwiększania budżetu na ten cel!

Mimo to udało nam się zabezpieczyć dodatkowe finansowanie dla tego projektu i dzięki intensywnym negocjacjom ostatecznie udało się nam wybrać wykonawcę tej inwestycji. Jej wartość wynosić będzie ponad 5,5 mln złotych – informuje Kucharski.

Miejsce to ma służyć mieszkańcom przede wszystkim do rekreacji, ale będzie także przywrócona dawna funkcja handlowa. Powstanie siedem pawilonów handlowych (w tym jeden pawilon wielofunkcyjny, dwupiętrowy, z miejscem aktywności lokalnej), a także trawniki, stojaki rowerowe, plac zabaw z naturalną nawierzchnią, ławki i stoliki, a latem również hamaki i leżaki.

Na wybrukowanym placu u wylotu Kamionkowskiej, przy Mińskiej przewidziano scenę dla wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli czy potańcówek.

Czym ma być Centrum Lokalne?

Rozwój miast w Europie dokonuje się obecnie głównie poprzez poprawę ich wewnętrznej struktury. Miasta nie tyle rozbudowują się terytorialnie, co przekształcają wewnętrznie, co podnosi jednocześnie standard życia mieszkańców. W ten europejski trend poprawy jakości życia wpisuje się również Warszawa, która jest miastem o bardzo niejednolitej strukturze przestrzennej i społecznej.

Jednym z przejawów zróżnicowania tkanki miejskiej Warszawy jest to, że na dużych obszarach brakuje wykształconych centrów lokalnych – miejsc codziennych kontaktów członków małych społeczności. Miasto to bowiem zarówno układ przestrzenny, jak i życie społeczne – codzienna aktywność mieszkańców, która opiera się na wymianie. Oba te czynniki składają się na pełnowartościowe życie miasta i jego przyjazność dla mieszkańców.

Kontakty międzyludzkie, które ogniskuje się w przestrzeni miejskiej rozgrywają się w przypadku Warszawy na dwóch poziomach – metropolitalnym i lokalnym. W związku z tym także rozwój miasta musi przebiegać równolegle na tych dwóch poziomach, zarówno w warstwie przestrzennej, jak i społecznej.

Wnioski z analiz przestrzennych i zebranych opinii aktywistów, w połączeniu z dyskusją w czasie warsztatów, posłużyły do dalszego sprecyzowania kryteriów, określających cechy, które powinny spełniać centra lokalne.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły