400 tys. na roboty budowlane oraz prace konserwatorsko-restauratorskie w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą

400 tysięcy złotych przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków na roboty budowlane oraz prace konserwatorsko-restauratorskie w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą. Dotyczą głównie remontu elewacji oraz ogrodzenia.

Rys historyczny

Inicjatorem budowy klasztoru był pochodzący z Belgii Aleksander z Mallone, biskup płocki w latach 1129-56. Możliwe, że swój udział w tworzeniu opactwa czerwińskiego miał także książę Bolesław Krzywousty. Nadanie ziemi kanonikom w Czerwińsku potwierdzili: papież Hadrian IV w bulli z 1155 roku, a w następnych latach – książę Bolesław Kędzierzawy oraz jego brat Henryk. Świątynię klasztorną wzniesiono jako dwu wieżowy kościół z kamienia w 1 połowie XII wieku. Została konsekrowana w 1161 roku. Zaprojektowano ją tak, jak największe ówcześnie budowane kościoły w Europie Środkowej. Od zachodu wyróżnia się potężny masyw wieżowy, pozostałość popularnego w sztuce niemieckiej tzw. Westwerku (rozbudowana, umieszczona poprzecznie do nawy, zachodnia część kościoła). Dwie wieże świadczą o wysokim znaczeniu tej świątyni.

Podobne wieże mają tylko kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiaty w Opatowie i w Tumie, a także dwa kościoły śląskie – w Lwówku i w Wierzbnej. Także do europejskiej tradycji budownictwa nawiązują trzy absydy, które kończyły każdą z naw. Do dziś zachowała się tylko główna z nich, a północna została zrekonstruowana w latach 80. XX wieku.

Najwyższa dotacja

To najwyższa dotacja, jaką w 2022 roku przyznał MWKZ na prace związane z renowacją zabytków. Łącznie na ten cel przeznaczył blisko 17 milionów złotych. Pozwoliło to na sfinansowanie 160 zadań przy zabytkach ruchomych i nieruchomych na ternie Warszawy i Mazowsza.

Jednym z naszych głównych zadań jest opieka i dbanie o zabytki. Chcemy żeby były zachowane w jak najlepszym stanie. Temu służą dofinansowania, które przyznajemy. Dzięki środkom chcemy też stwarzać możliwości do wnikliwych i szczegółowych badań ważnych dla naszej kultury i dziedzictwa zabytkówmówi profesor Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

za; MWKZ

Portal Warszawski

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły