„Obrońcy Stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim” – historia o bohaterskiej obronie Elektrowni Powiśle

Wydano już trochę publikacji o niezwykłej obronie Elektrowni Powiśle, która przez 36 dni dni Powstania Warszawskiego, była doskonale broniona przez powstańców warszawskich, a przy okazji pracowników tejże elektrowni. Dzięki tej heroicznej obronie Powiśle, Śródmieście, Stare Miasto w tych jakże trudnych warunkach, miały cały dostarczany prąd i ciepłą wodę. Ta książką jednak jest wyjątkowa. Po pierwsze jest napisana przez pracownika i historyka Muzeum Powstania Warszawskiego, a po drugie jest bogato ilustrowana nieznanymi wcześniej zdjęciami.

Obrońcy Stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim

Walki o Elektrownię Powiśle i rola energetyków w Powstaniu Warszawskim jest jedną z tych historii powstańczej Warszawy, które pomimo swojej wagi, nie są jeszcze dobrze znane szerokiej publiczności. Tę sytuację może zmienić Album „Obrońcy Stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim” wydany przy współpracy Wydawnictwa Biały Kruk z PGE Polską Grupą Energetyczną.

Żeby lepiej zrozumieć powstańczą epopeję Elektrowni, jej znaczenie i walkę, konieczne jest spojrzenie na ocalały do naszych czasów materiał filmowy zrealizowany 78 lat temu przez powstańczych reportażystów wojennych oraz na zbiory wykonanych wówczas fotografii dokumentujące chwile, które zatarły wspomnienia. W źródłach tych ocalony został obraz codzienności, walki, ale też marzeń i nadziei. Elektrownia, oprócz tego, że była najważniejszym zakładem produkcyjnym w gospodarczej infrastrukturze Powstania Warszawskiego, to unaocznia kilka prawd o Powstaniu: heroizm, determinacja, odwaga i poświęcenie polskich robotników i żołnierzy, ale też podziwu godną pomysłowość i umiejętność improwizowania, co świadczyło o wielkich kompetencjach pracowników i obrońców zakładu dodaje Michał Tomasz Wójciuk, autor albumu Obrońcy Stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim.

W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. w stolicy panował entuzjazm, wszędzie łopotały biało-czerwone flagi. Były też sukcesy – jeden z nich to zdobycie elektrowni i utrzymanie tej reduty Powiśla przez powstańców przez ponad miesiąc – mówi Tadeusz Płużański, publicysta historyczny, prowadzący spotkanie autorskie albumu „Obrońcy Stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim” – Po 1945 r. komuniści zabijali powstańców, ale także pamięć o Powstaniu. Ta walka o pamięć trwa. Jej ważną częścią jest wydana pod patronatem PGE publikacja.

Książka Michała Tomasza Wójciuka pt. „Obrońcy Stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim” jest publikacją wyjątkową. Formalnie jest to bowiem bogato ilustrowany album zawierający reprodukcje zdjęć i kadrów filmowych archiwalnych i współczesnych. Jest to pierwszy taki album poświęcony tylko i wyłącznie działalności Elektrowni Miejskiej w Powstaniu Warszawskim.

Oprócz fotografii książka zawiera również bogatą warstwę tekstową stanowiącą syntetyczne popularno-naukowe opracowanie powstańczych dziejów Elektrowni Powiśle, które oparte zostało na wspomnieniach i relacjach żołnierzy broniących zakładu w sierpniu 1944 r. oraz jego pracowników. Album można nabyć w dobrych księgarniach w całej Polsce od 22 lipca 2022 r.

 

 

 

Album wydany przy wsparciu;

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.