Czy inwestor zwróci tablicę upamiętniającą rozstrzelanych warszawiaków przez Niemców?

Niestety, ale masa tablic Tchorka już zniknęło z mapy Warszawy, i działo się to przy okazji burzeniu ostańców. Mowa o tzw. tablicach pamiątkowych  które na stałe wrosły w pejzaż naszej stolicy. Ich głównym elementem jest krzyż z wkomponowanym w niego napisem: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny”. Na każdej takiej tablicy umieszczona jest również informacja o liczbie Polaków, którzy w danym miejscu zostali zamordowani. 

Z 460 zostało tylko 167 tablic

Tablice projektu warszawskiego rzeźbiarza, Karola Tchorka, były umieszczane w miejscach mordu mieszkańców Warszawy, szczególnie w okresie Powstania Warszawskiego. Są one rozsiane po całej Warszawie. Na terenie Warszawy było aż 460 takich tablic. Niestety, w miarę przebudowy miasta znaczna część z nich zniknęła. Na ścianach nowych budynków upamiętnienia egzekucji na Polakach zazwyczaj już nie powracały. Tym sposobem do dziś zachowało się na terenie Warszawy zaledwie 167 tablic pamiątkowych Tchorka. Abstrahując, że ich treść jest jednak dla gości z zagranicy jest zupełnie nieczytelna i niezrozumiała, napisy bowiem wykonywane były jedynie w języku polskim.

Emilii Plater 15

W miejsce przedwojennego Ostańca, inwestor zaplanował całkiem zgrabną bryłę, w której będą mieścić się, a jakże, apartamentowce. Jednak wczoraj  radny Warszawy z ramienia PiS Filip Frąckowiak, składając kwiaty na podwórku kamienicy przy Emilii Plater 13 zauważył brak Tablicy Tchorka

 

 

Poszedłem zapalić znicz. Okazało się, że na miejscu jest szkielet nowego budynku zamiast ściany z tablicą, która znalazłem na starych zdjęciach w wyszukiwarce internetowej. A potem na wizualizacji zauważyłem, że inwestor umieścił tablice w elewacji nowego budynku. Oby tak było. Będę pilnował sprawymówi Portalowi Frąckowiak.

 

Za parę dni będziemy wiedzieć czy inwestor zamierza zwrócić Tablicę Tchorka, gdyż napisaliśmy już maila w tej sprawie. Zapewne wrócimy do sprawy, a dla Pana radnego brawa za czujność.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.