PGE i władze państwowe uhonorowały powstańców i energetyków walczących w Elektrowni Powiśle

PGE Polska Grupa Energetyczna kolejny rok włączyła się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego organizując uroczystość „Energetycy w Powstaniu” w hołdzie Bohaterom Elektrowni Powiśle.

Rys historyczny

Dziś, 1 sierpnia o godz. 10:00 odbyły się uroczystości przy Skwerze Kahla poświęcone Powstańcom, którzy już od 1 sierpnia 1944 roku walczyły o strategiczną Elektrownię na Powiślu.
W Elektrowni Warszawskiej przez całą okupację niemiecką działała dobrze zorganizowana konspiracja. Dowodził nią ówczesny dyrektor Elektrowni – kpt. Stanisław Skibniewski „Cubryna”. 1 sierpnia 1944 roku oddział „Cubryny” liczył 106 pracowników Elektrowni. Dzięki ich męstwu, nie tylko udało się przejąć kontrolę nad Elektrownią już pierwszego dnia Powstania, ale co najważniejsze, utrzymać dostawy energii elektrycznej dla walczącej Warszawy. Oddział mając do dyspozycji zaledwie cztery pistolety maszynowe Błyskawica, ok. 20 pistoletów i granaty musiał stawić opór 180 świetnie uzbrojonym niemieckim żołnierzom. Już 2 sierpnia o godz. 10-tej oddział „Cubryny” przejął kontrolę nad Elektrownią. Nie obyło się jednak bez strat. W akcji zginęło 5 członków oddziału a 24 zostało rannych.


Elektrownia, jako obiekt strategiczny stała się celem ataków ze strony wroga, jednak pracownicy robili wszystko aby w tak trudnych warunkach zachować ciągłość dostaw prądu
dla Warszawy. Zadaniem energetyków z Powiśla było również podłączanie prowizorycznymi liniami do prądu zaopatrujących powstańców piekarni, punktów dowodzenia, a także szpitali
i warsztatów. Ich zadaniem było też odłączanie zasilania dzielnicom opanowanym przez
niemieckie oddziały.
3 września runęła nastawnia elektrowni, a po dwóch dniach na rozkaz „Cubryny” oddział wycofał się z elektrowni, którą Niemcy po jej zajęciu ogołocili z maszyn, a budynki wysadzili w powietrze. Żołnierze „Cubryny” walczyli w Warszawie aż do kapitulacji powstania 2 października 1944 roku. Wojna odebrała życie 450 pracownikom Elektrowni Powiśle. Ginęli na frontach i w obozach koncentracyjnych. Dwudziestu sześciu z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej oddali hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim

Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców przez przedstawicieli administracji rządowej, zaproszonych Gości oraz Zarządu PGE i spółek z Grupy PGE. W ceremonii udział wzięli m.in.: Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP, prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Sałek – Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W trakcie uroczystości został odczytany list Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz list Prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego.

Pierwszy sierpnia – to data szczególnie ważna dla Polaków. Co roku spotykamy się tego dnia, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Bohaterom, którzy walczyli o swoje rodziny, o swoje miasto, o Polskę, a przede wszystkim o swoją i naszą wolność. Niestety po wojnie nie czekały na nich podziękowania i zaszczyty ale strach, prześladowania, kazamaty ubeckich więzień, a nawet śmierć – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej wspominając warszawskich powstańców. Władza komunistyczna w taki sposób odwdzięczyła się naszym bohaterom. Dlatego dzisiejsze obchody i wszystkie działania związane z podtrzymywaniem pamięci o Powstaniu Warszawskim są także po to, aby zadośćuczynić wszystkim Powstańcom za ten straszny czas PRL-owskiej hańby. A jako PGE Polska Grupa Energetyczna szczególnie pielęgnujemy pamięć walk o Elektrownię i czujemy dumę z przedstawicieli naszego zawodu.

Dodatki

W trakcie tegorocznej uroczystości został zorganizowany liryczny występ artystyczny „Paula Czapla śpiewa Baczyńskiego”. Obchodom uroczystości „Energetycy w Powstaniu” towarzyszy wydanie książka autorstwa Michała Tomasza Wójciuka pt. „Obrońcy Warszawy –  Energetycy w Powstaniu Warszawskim”. Publikacja zawiera wiele archiwalnych fotografii, dokumentuje bohaterską obronę warszawskiej elektrowni i udział jej załogi w walkach o wyzwolenie stolicy w 1944 roku.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.