MARIA ROSTWOROWSKA NA PERUWIAŃSKIM BANKNOCIE

Jak informuje polska ambasada, Banco Central de Reserva del Peru wprowadza do obiegu nowy banknot o nominale 50,00 soli z postacią Marii Rostworowskiej, polsko-peruwiańskiej historyk i badaczki kultur andyjskich. Banknot należy do nowej serii, której tematyka skupia się na ważnych osobowościach XX wieku, które miały istotny wpływ na naukę, historię, literaturę i sztukę.

Rys biograficzny

María Rostworowska (María Rostworowski Tovar de Diez Canseco) to peruwiańska historyk i badaczka kultur andyjskich, pochodzenia polskiego. Urodziła się 8 sierpnia 1915 w Limie jako jedyne dziecko polskiego arystokraty Jana Jacka Rostworowskiego (1882–1969) i peruwiańskiej ziemianki Rity Anny Tovar del Valle, urodzonej w rejonie Puno. 20 września 1934 w Warszawie, w wieku dziewiętnastu lat wyszła za mąż za hrabiego Zygmunta Broel-Platera (1907–1980). W 1935 wróciła z nim do Peru. W 1936 urodziła córkę, Krystynę i rozwiodła się. Po kilku latach poślubiła Alejandra Dieza Canseco, który – jak powiedziała – „pomógł mi zrozumieć ten kraj”.

Od 1948 uczęszczała jako wolny słuchacz na studia historyczne na Uniwersytecie Świętego Marka w Limie. Jej pierwsza samodzielna praca badawcza została nagrodzona peruwiańską Nagrodą Państwową (Premio Nacional de Historia) w 1953. W 1964 była współzałożycielem Instituto de Estudios Peruanos w Limie, gdzie pracowała do śmierci. Była też attaché kulturalnym Ambasady Peru w Madrycie (1964–1968) i dyrektorem Narodowego Muzeum Historii w Limie (1975–1980). Maria Rostworowska żyła 100 lat.

Dzięki motywom flory i fauny, podkreśla także wagę środowiska naturalnego i bioróżnorodności.

za; Polonijna Agencja Informacyjna

Portal Warszawski

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły