Budynek UW, Dobra 55, nominowany do światowego konkursu architektonicznego

Powstały budynek posiada 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne. Poza pomieszczeniami dydaktycznymi obiekt będzie zawierał przestrzeń biblioteczną, administracyjną, socjalną, gastronomiczną, higieniczno-sanitarną oraz techniczną. W części podziemnej będzie garaż. Na dachu zaplanowano ogród oraz przestrzeń spacerową i wypoczynkową, która może być miejscem wytchnienia nie tylko dla członków społeczności UW, ale także dla mieszkańców Warszawy.

Cechy budynku

Budynek powstał w oparciu o rozwiązania ekologiczne i jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się w nim m.in. 92 sale dydaktyczne, przestrzenie wypoczynkowe i sala multimedialna. Już w przyszłym roku akademickim zagości tam Wydział Neofilologii, Lingwistyki Stosowanej i Ośrodek Studiów Amerykańskich. Powierzchnia całkowita  gmachu wyniesie blisko 28,7 tys. m2, a podpisana 6 czerwca 2019 roku umowa na wykonanie prac budowlano-montażowych o wartości 165 mln złotych jest największą od lat tego rodzaju umową zawartą przez Uniwersytet Warszawski. Realizacja inwestycji pozwoli na stworzenie nowoczesnej przestrzeni do pracy dla studentów i kadry naukowo-dydaktycznej wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej, a także innych jednostek.

Wyróżnienie

Obiekt Dobra 55 zbudowany do nauki filologii i lingwistyk nominowano w ramach światowego konkursu architektonicznego – World Architecture Festival 2022. Jury doceniło wygląd i funkcjonalność nowego gmachu. Budynek Uniwersytetu Warszawskiego rywalizuje wraz z obiektami z 16 uczelni i ośrodków naukowych w kategorii Higher Education and Research. Wyniki konkursu poznamy na przełomie listopada i grudnia.

Trzymamy kciuki.

Portal Warszawski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.