Rowerem nad Zalew Zegrzyński już w przyszłym roku?

Przygotowując się na wyprawę rowerową nad morze, mającą na celu wsparcie zbiórki środków na rehabilitację Radka Marańskiego (https://www.siepomaga.pl/radoslaw-maranski) często jeździłem rowerem nad Zalew Zegrzyński. Dobrze znam tą trasę rowerową, o której chciałbym Wam kilka słów opowiedzieć – pisze do nas radny Bielan, Piotr Walas.

Ja swoją trasę nad zalew rozpoczynam z Bielan, natomiast zacznę od ul. Marywilskiej na Białołęce…

Pierwszy odcinek trasy, od ul. Marywilskiej do ul. Białołęckiej to ścieżka mineralna. Początkowo jedziemy zacienionym szlakiem w naprawdę bliskim sąsiedztwie zieleni, przez co ścieżka miejscami jest dość wąska. Po wyjeździe z „buszu” kontynuujemy trasę tuż przy malowniczym Kanale Żerańskim, gdzie dojeżdżamy do ul. Białołęckiej. Pierwszy odcinek trasy mierzy niecałe 3 km.

 

 

Drugi odcinek trasy stanowi ulica Białołęcka. Co prawda, jest to jezdnia, ale o stosunkowo małym natężeniu ruchu, tak więc przyjemnie jedzie się po niej rowerem. Dodatkowym plusem jest bitumiczna nawierzchnia, która niestety kończy się za włościami Skarbu Państwa, po niespełna 1,5 km.

Dalszy odcinek ul. Białołęckiej to moim zdaniem najgorszy fragment całej trasy. Jest to 2 kilometrowy odcinek drogi mineralnej z okazjonalnym ruchem samochodów. Nierówna nawierzchnia to nie problem. Problemem jest pył unoszący się spod kół przejeżdżających samochodów. Co prawda ruch jest raczej sporadyczny, ale jeżeli będziemy mieli nieszczęście i trafimy na przejazd auta w bezdeszczowy dzień to jazda rowerem w chmurze pyłu nie należy do przyjemności.

Następnie przejeżdżamy mostem na drugą stronę Kanału Żerańskiego, gdzie mamy do pokonania jeszcze 500 metrów kompletnie nieurządzonej infrastruktury.

 

 

Po stronie gminy Nieporęt jazda rowerem to czysta przyjemność. Na całej długości ok. 8 km została wykonana ścieżka rowerowa, przy której jest chodnik dla pieszych. Nie zapomniano również o małej architekturze – co jakiś czas, ustawione są: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a także jest urządzona zieleń.

 

 

Widząc niedoskonałości infrastruktury zgłosiłem do budżetu obywatelskiego pomysł: „ROWEREM do Puszczy Kaminoskiej i nad Zalew Zegrzyński – budowa dróg rowerowych”

ZDM ocenił pozytywnie tylko fragment projektu dot. Białołęki (fragment brakującej ścieżki rowerowej nad Zalew Zegrzyński). Z uwagi na dopuszczenie do głosowania projektu: „Wygodna i bezpieczna infrastruktura pieszo-rowerowa nad Kanałem Żerańskim” na poziomie dzielnicy Białołęka, w celu uniknięcia podwajania projektów o tej samej tematyce, zgodziłem się wycofać swój projekt. Projekt dzielnicowy, zgłoszony przez Sebastiana Gut zwyciężył w głosowaniu zdobywając 2977 głosów, co mnie bardzo cieszy. Serdecznie gratuluję i dziękuję za każdy głos oddany na ten potrzebny projekt, który zakłada wykonanie infrastruktury stanowiącej kontynuację tego, co jest obecnie po stronie gminy Nieporętkończy Piotr Walas

 

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.