Na poniedziałek Zieleń zapowiada wielkie koszenie traw

Na początek lipca mieliśmy zaplanowane drugie w tym roku koszenie trawników w pasach drogowych w Warszawie. Prace nie ruszyły w terminie z powodu upałów – koszenie trawników w warunkach suszy może doprowadzić do przesuszenia darni i wierzchniej warstwy gleby. Ze względu na zapowiadane opady, które już dziś pojawiły się w stolicy, zaplanowane koszenie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (11 lipca)informuje Zarząd Zieleni.

Raz do roku

Na terenach zarządzanych przez #ZZW na bieżąco monitorujemy przyrost traw i warunki pogodowe. Od tych czynników zależą rodzaj, zakres i częstotliwość podejmowanych prac. Ale nie tylko. Koszenie dostosowujemy także do różnych typów trawników. Zgodnie ze standardami #ZZW miejskie łąki kosimy tylko raz w roku, by pozwolić im na naturalną sukcesję. Można je podziwiać m.in. w Parku Skaryszewskim, Parku Pole Mokotowskie, Parku Arkadia, na skarpie Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, a wkrótce będzie można także w Porcie Czerniakowskim, gdzie wraz z mieszkańcami wysialiśmy nową łąkę.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki zwierzętom żyjącym w mieście, w parkach i przy ulicach pozostawiamy miejsca, których nie kosimy w sezonie wiosenno-letnim, a kosimy tylko raz – jesienią. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej. rawniki przyuliczne kosimy tylko trzy razy w roku. Częściej są koszone nowo założone trawniki (potrzebują zagęszczenia i wzmocnienia darni), trawa wokół rabat, trawniki reprezentacyjne i założone w miejscach, gdzie znajdują się systemy nawadniające. Aby nie uszkodzić rozet roślin dwuliściennych, wysokość koszenia jest ustawiona jest na 7-10 cm. W niektórych miejscach jest niższa, jeśli teren jest nierówny z powodu prac remontowych.

Dlaczego warto kosić trawniki?

Dzięki koszeniu trawy lepiej się ukorzeniają, mogą prawidłowo rozwijać się i rosnąć. Zbyt wyrośnięta trawa kładzie się, a dolne części roślin drewnieją. Podczas opadów w upalne dni może też rozpocząć się proces gnilny, a w efekcie rośliny wypadają. W Warszawie większość trawników składa się zarówno z traw, jak i roślin dwuliściennych. Jeśli trawy są zbyt wysokie, wysiewające się rośliny dwuliścienne mają utrudniony dostęp do gleby. Koszenie zieleni przyulicznej jest konieczne także ze względu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Ponadto w miejscach o dużym natężeniu ruchu koszenie jest koniecznym zabiegiem sanitarnym – z wysokiej trawy trudniej usunąć śmieci. Jest ona też utrudnieniem dla właścicieli psów, którzy mają obowiązek sprzątać po swoich pupilach.

za; Zarząd Zieleni Warszawskiej

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.