IPN wznawia prace na Rakowieckiej. Obejmą one najgłębsze prace na terenie dawnej komunistycznej kaźni

Poszukiwanie i identyfikacja ofiar zbrodni dwóch reżimów, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, jest jednym z fundamentów działań Instytutu Pamięci Narodowej od wielu lat. To jest ten sektor naszej działalności, który nigdy się nie zmienił – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki, rozpoczynając konferencję prasową na temat ósmego etapu prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia mokotowskiego przy Rakowieckiej w Warszawie.

VIII etap

VIII etap prac zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia na warszawskim Mokotowie to końcowe działania podejmowane przez IPN w tym miejscu, a ich celem – podobnie jak we wcześniejszych edycjach – jest weryfikacja terenu, próba odpowiedzi i sprawdzenia, czy na obszarze dawnego więzienia znajdują się miejsca pochówków ofiar terroru niemieckiego i komunistycznego. Podczas trwającego etapu zostanie przebadany teren parkingu, wewnątrz kompleksu, dawnego spacerniaka dla więźniów od strony ul. Rakowieckiej i ul. Kazimierzowskiej. Według relacji świadków w tym miejscu mogło dojść do masowego pochówku ofiar zbrodni niemieckich z sierpnia 1944 r.


Tym razem schodzimy najgłębiej jak się da, czyli do naturalnego podłoża, na którym zbudowano więzienie – prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 


 

Odnaleziono szczątki ponad 30 osób

Przeprowadzono 7 etapów badań, podczas których sprawdzono m.in. teren wokół Pawilonu X i Pawilonu Śledczego (tzw. Pałac Cudów), teren przed tzw. ścianą śmierci oraz pobliski plac, a także teren za szpitalem więziennym. W latach 2019-2020 przeprowadzono także prace na obszarze pod tzw. Spacerniakami (zostały rozebrane wiosną 2019 r.). W minionym roku przebadano także pas wokół Pawilonu N. W wyniku dotychczasowych badań (2016-2021) odnaleziono szczątki ponad 30 osób, odkryto wiele przedmiotów (w tym przedmioty osobiste), a także fragmenty dawnych zabudowań więziennych. Obecnie prowadzone prace poszukiwawcze zaplanowano do 29 lipca 2022 r.

za; Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.