[LISTA] Kto nosi tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy?

Listę tę zamieścił często goszczący na naszych łamach, dziennikarz Marcin Gugugulski. My mamy nieodparte wrażenie, że nawet z tego zaszczytnego tytułu Trzaskowski zrobił sobie ideologiczną prywatę.

Oto lista

1. Józef Piłsudski (1867-1935), Honorowy Obywatel Warszawy d 12 listopada 1918 roku
🇵🇱 2. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) od 9 stycznia 1919 roku
🇵🇱 3. gen. Józef Haller (1873-1960) od 23 kwietnia 1919 roku
🇫🇷 4. gen. Maxime Weygand (1867-1965) od 23 sierpnia 1920 roku
🇵🇱 5. gen. Lucjan Żeligowski (1865-1947) od 21 października 1920 roku
🇺🇸 6. Herbert Hoover (1874-1964) od 10 listopada 1921 roku
– – –
🇫🇷 7. Marszałek Ferdynand Foch (1851-1929) od 19 kwietnia 1923 roku
🇵🇱 🇫🇷 8. prof. Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) od 21 lutego 1924 roku
– – –
🇵🇱 9. Eugenia Kierbedziowa (1855-1946) od 11 kwietnia 1929 roku
– – –
od 13 kwietnia 1992 roku:
🇵🇱 10. hm ppor. Stanisław Broniewski „Orsza” (1915-2001)
🇵🇱 11. prof. Aleksander Gieysztor (1916-1999)
🇵🇱 12. Janina Porczyńska (1927-2009)
🇵🇱 13. Zbigniew Porczyński (1919-2000)
🇵🇱 14. Jerzy Waldorff (1910-1999)
🇵🇱 15. prof. Jan Podoski (1904-1998) od 29 marca 1993 roku
🇬🇧 16. Margaret Susan (Sue) Ryder (1923-2000) od kwietnia 1993 roku
🇵🇱 17. prof. Juliusz Gomulicki (1909-2006) od 28 marca 1994 roku [Juliusz Gomulicki nie zgodził się na przyjęcie tytułu]

od 10 kwietnia 1995 roku:
🇵🇱 18. kpt. cc Stanisław Jankowski „Agaton” (1911-2002)
🇵🇱 19. płk Kazimierz Leski „Bradl” (1912-2000)
🇵🇱 🇻🇦 20. Papież Jan Paweł II (1920-2005) od 25 marca 1996 roku

od 12 kwietnia 1999 roku:
🇵🇱 21. Władysław Bartoszewski (1922-2015)
🇵🇱 22. Prezydent RP Ryszard Kaczorowski (1919-2010)
🇵🇱 23. gen. dyw. Franciszek Kamiński „Olsza” (1902-2000)
🇵🇱 24. Stefan Starzyński, (1893-1942) od 20 sierpnia 1999 roku
🇵🇱 25. Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski (1929-2013) od 6 kwietnia 2000 roku
🇵🇱 26. Marek Edelman (1922-2009) od 9 kwietnia 2001 roku

od 3 lipca 2003 roku:
🇵🇱 27. Jan Nowak-Jeziorański (1914-2005)
🇵🇱 28. ks. prałat Zdzisław Peszkowski (1918-2007)
🇵🇱 29. prof. Marek Kwiatkowski (1930-2016)

od 1 lipca 2004 roku:
🇵🇱 30. Arcybiskup Kazimierz Majdański (1916-2007)
🇵🇱 31. Jerzy Majewski (1925-2019)
🇵🇱 32. Arcybiskup Kazimierz Romaniuk (1927 r.)
🇵🇱 33. Szymon Szurmiej (1923-2014)
od 16 czerwca 2005 roku:
[🇵🇱 34. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź (1945 r.); tytuł odebrany uchwałą XLVII/1452/2021 z dnia 15 kwietnia 2021 roku]
🇬🇧 🇵🇱 35. prof. Norman Davies (1939 r.)

od 13 czerwca 2006 roku:
🇵🇱 36. ks. prałat Wacław Karłowicz (1907-2007)
🇵🇱 37. Zofia Korbońska (1915-2010)
🇵🇱 38. Barbara Wachowicz (1937-2018)

od 24 maja 2007 roku:
🇵🇱 39. prof. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)
🇵🇱 40. Prezydent RP Lech Wałęsa (1943 r.)
🇵🇱 41. gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński (1920-2017)
🇵🇱 42. ppłk Czesław Cywiński (1926-2010)
🇵🇱 🇺🇸 43. prof. Hilary Koprowski (1916-2013)
🇵🇱 44. Irena Sendlerowa (1910-2008)
🇵🇱 🇮🇱 45. Symcha Ratajzer-Rotem (1924-2018) od 3 kwietnia 2008 roku

od 12 czerwca 2008 roku:
🇵🇱 46. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018)
🇵🇱 47. gen. cc Stefan Starba-Bałuk (1914-2014)
🇵🇱 48. Erwin Axer (1917-2012)
🇵🇱 49. ks. biskup Józef Zawitkowski (1938-2020)

od 28 maja 2009 roku:
🙏 50. XIV Dalajlama (1935 r.)
🇵🇱 51. Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)
🇵🇱 52. Tadeusz Mazowiecki, (1927-2013)
🇵🇱 53. Michał Jan Sumiński (1915-2011)
🇵🇱 54. Prezydent RP Lech Kaczyński (1949-2010) od 15 kwietnia 2010 roku

od 15 lipca 2010 roku:
🇵🇱 🇮🇱 55. Ziuta Hartman (1922-2015)
🇵🇱 56. Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama” (1926-2016)
🇵🇱 57. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski (1954 r.)
🇵🇱 58. prof. Henryk Skarżyński (1954 r.)

od 16 czerwca 2011 roku:
🇵🇱 59. Lidia Korsak Brusikiewicz (1934-2013)
🇵🇱 60. Arcybiskup Henryk Hoser, SAC (1942-2021)
🇵🇱 61. prof. Jerzy Buzek (1940 r.)

od 31 maja 2012 roku:
🇵🇱 62. prof. Witold Kieżun (1922-2021)
🇵🇱 63. Sławomir Pietras (1943 r.)
🇵🇱 64. prof. Jerzy Regulski (1924-2015)
🇵🇱 65. Stanisław Wyganowski (1919-2017)

od 13 czerwca 2013 roku:
🇵🇱 66. prof. Maria Janion (1926-2020)
🇵🇱 67. Irena Santor (1934 r.)
🇵🇱 68. Zbigniew Romaszewski (1940-2014)

od 5 czerwca 2014 roku:
🇵🇱 69. Jan Olszewski (1930-2019)
🇵🇱 70. Jerzy Owsiak (1953 r.)
🇵🇱 71. prof. Mieczysław Szostek (1933-2021)

od 25 czerwca 2015 roku :
🇵🇱 72. prof. Henryk Samsonowicz (1930-2021)
🇵🇱 73. Andrzej Wajda (1926-2016)
🇵🇱 74. prof. Adam Justyn Strzembosz (1930 r.) od 16 czerwca 2016 roku

od 8 czerwca 2017 roku:
🇵🇱 75. Wanda Traczyk-Stawska (1927 r.)
🇵🇱 76. Wiesław Johann (1939 r.)
🇵🇱 77. Daniel Olbrychski (1945 r.)

od 1 marca 2018 roku:
🇵🇱 🇮🇱 78. Halina Birenbaum (1929 r.)
🇵🇱 79. Krystyna Budnicka (1932 r.)
🇵🇱 80. Marian Turski (1926 r.)

od 7 czerwca 2018 roku:
🇵🇱 81. Anna Jakubowska (1927 r.)
🇵🇱 82. Janina Ochojska (1955 r.)
🇵🇱 83. Anna Przedpełska-Trzeciakowska (1927 r.)
🇵🇱 84. prof. Wojciech Roszkowski (1947 r.)
🇵🇱 85. Paweł Adamowicz (1965-2019) od 17 stycznia 2019 roku

od 30 maja 2019 roku:
🇵🇱 86. Halina Jędrzejewska (1926 r.)
🇵🇱 87. Jerzy Majkowski (1928 – 2019)
🇵🇱 88. Paweł Pawlikowski (1957 r.)

od 18 czerwca 2020 roku:
🇵🇱 89. Olga Tokarczuk (1962 r.)
🇵🇱 90. Władysław Findeisen (1935 r.)
🇵🇱 91. Andrzej Rottermund (1941 r.)
🇵🇱 92. Wiesław Wysocki (1950 r.)

od 10 czerwca 2021 roku:
🇵🇱 93. Jolanta Brzeska (1947-2011)
🇵🇱 94. Andrzej Rzepliński (1949 r.)

od 9 czerwca 2022 roku:
🇵🇱 95. Hanna Gronkiewicz-Waltz (1952 r.)
🇺🇦 96. Witalij Kliczko (1971 r.)

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.