[KOMENTARZ] „Oddychaj Warszawo” to kolejny „ekologiczny” bubel

Oddychaj Warszawo. Tworzymy koalicję na rzecz czystego powietrza. We współpracy z Clean Air Fund i Bloomberg Philanthropies powołaliśmy inicjatywę Oddychaj Warszawo, która pozwoli nam na wdrażanie w mieście ambitnych polityk na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście – czytamy na stronie Michała Olszewskiego, miejskiego „aktywisty”, który niestety jest wiceprezydentem Warszawy.

Założenia inicjatywy

  1. stworzenie kompleksowej bazy danych o jakości powietrza w oparciu o sieć ponad 100 czujników (160 wspólnie z gminami partnerskimi), która pozwoli lepiej zrozumieć źródła zanieczyszczeń i podjąć konkretne działania,
  2. zaprojektowanie stref niskiej emisji do 2024 roku,
  3. promowanie czystszych systemów grzewczych – Oddychaj Warszawo pozwoli wzmocnić wsparcie techniczne w zakresie gromadzenia, analizowania, udostępniania i wykorzystywania danych dot. jakości powietrza – to z kolei wpłynie na konkretne decyzje i regulacje prawne, które przyspieszą wycofanie nieekologicznego ogrzewania,
  4. wymiana wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie czystego powietrza – inicjatywa pomoże połączyć lokalnych liderów i organizacje w Warszawie z innymi miastami, aby przyspieszyć działania na rzecz czystego powietrza w regionie i na świecie,
  5. zapewnienie poparcia społecznego – Oddychaj Warszawo zmobilizuje lokalnych partnerów do prowadzenia edukacyjnych kampanii, wspierających działania na rzecz czystego powietrza wylicza Olszewski.

 

Komentarz

Oczywiście, że wiedza o zanieczyszczeniu i przeciwdziałaniu temu zanieczyszczeniu jest bardzo ważna. Jednak najpierw należy usunąć kopciuchy z Warszawy i z miejscowości okalających miasto. Wtedy nie będą potrzebne działania pozorowane, bo jeszcze nigdy powietrze się nie oczyściło od montażu czujników, a te które już są zupełnie wystarczą.

Oddychaj Warszawo to też nic innego jak wyłączenie centrum dla mieszkańców, jedyne samochody jakie będą tam kursowały to samochodu urzędników. Do analizowania Panie Olszewski powietrze się nie oczyści, a wycofanie nieekologicznego ogrzewania miasto ma czas do końca tego roku, pytanie gdzie było do tej pory?

Po wpisie Olszewskiego widać, że miasto bierze się za projekty i nie wie co ma robić. Czas na działania a nie na wymianę wiedzy. Ale, żeby działać trzeba fachowców, tych w Warszawie brakuje.

To co zostało napisane do niczego nie prowadzi poza wydaniem kolejnej kasy. Miasto niewiele zrobiło jeśli chodzi o wymianę kopciuchów. Podobnie jak sąsiadujące powiaty. W okresie grzewczym nad miastem unosi się tuman smogu. A miasto dziś chce badać czy ten smog rzeczywiście jest. Jednocześnie zwęża ulice, co przyczynia się do korków i jeszcze większego smogu. Totalnie pozorowane działania!

I najważniejsze – ile to będzie nas kosztować?

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.