Centrum Otwocku czeka rewolucja. Ma zapełnić się nowymi Świdermajerami

Jeszcze niedawno Otwock był zapadłym, zaniedbanym miastem, dziś zawstydza inne mniejsze miasto województwa mazowieckiego dynamiką rozwoju. Niedawno pisaliśmy o nowych wspaniałych przystankach autobusowych nawiązujących do stylu Świdermajer, a teraz Prezydent Otwocka szykuje kolejne zmiany.

Zagospodarowanie terenu w centrum Otwocka

Przygotowaliśmy ostateczne koncepcje zagospodarowania terenu w centrum Otwocka, na którym obecnie znajduje się „biały bazarek”. Dotychczasowa i historyczna funkcja handlowo-usługowa tego miejsca zostanie zachowana, choć zostaną do niej dodane elementy małej architektury i zieleni, dzięki czemu zyska odpowiedni „look”pisze Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka.

Koncepcja nr 1 zakłada powstanie reprezentacyjnego budynku w stylu świdermajer, usytuowanego wzdłuż obecnego pasażu pomiędzy ul. Orlą a Andriollego. Od strony północnej miałaby znajdować się pierzeja z zabudowanym tarasem jako miejscem na estetyczne wystawki z owocami i warzywami, zaś od strony południowej (Orla-Pod Zegarem) zadaszona galeria pod usługi, w tym gastronomię.

Koncepcja nr 2 jest mniej rewolucyjna i w większym stopniu nawiązuje do obecnego rozwiązania architektonicznego. Zakłada budowę ciągów handlowo-usługowych z elementami stylu świdermajer, choć w bardziej nowoczesnej wersji.


 


Miejsce w centrum miasta ma być bez dwóch zdań reprezentacyjne i spektakularne

To miejsce znajduje się przy jednej z głównych dróg wjazdowych do Otwocka, a po niedawnym uprzątnięciu terenu przy wieży ciśnień – jest dobrze widoczne również dla podróżujących pociągami. Koszty obu koncepcji są porównywalne, a na realizację wersji docelowej będziemy starali się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Już wkrótce zostanie uruchomiony i podany do ogólnej wiadomości adres e-mail, na który mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych, będą zapraszani do wyrażania swoich opinii, sugestii i wyborów dot. powyższych koncepcji zagospodarowania tego terenu.

To działanie jest kolejnym, które ma doprowadzić do całościowej przebudowy i rewitalizacji centrum naszego miasta. Po zrewitalizowaniu Placu Niepodległości (teren wzdłuż dawnego Pewexu) oraz Skweru 7. Pułku Ułanów (’Małpi Gaj”), wstępnym zagospodarowaniu terenu przy wieży ciśnień, etapowego rozwiązania problemu samowoli budowlanej tzw. „wielkiej dziury”, naturalnym uzupełnieniem tychże działań jest rewitalizacja i zmiana wizerunku terenów przy ul. Orlej. W sposób płynny funkcje rekreacyjno-rozrywkowe i handlowo-usługowe będą dopełniały się w samym sercu Otwocka.

Trzymamy kciuki za te rewolucyjne zmiany!

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.