Mniejszość niemiecka skarży na Polaków do KE i chce więcej posłów w Sejmie…

W obecnej sytuacji konieczne jest zwiększenie reprezentacji politycznej zarówno w regionie, jak i polskim parlamencie – ocenili delegaci sobotniego zjazdu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Struktury mniejszości niemieckiej w Polsce

Na zjazd sprawozdawczy TKSN, największej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce, do Zakrzowa przyjechało ponad stu delegatów z całego województwa. Najważniejszymi punktami zjazdu było przyjęcie apelu w sprawie ograniczenia przez Ministra Edukacji i Nauki z 3 do 1 godziny tygodniowo lekcji języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach publicznych oraz zbliżających się wyborów samorządowych i parlamentarnych.

 


Potrzebujemy tej siły bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ wraz z ograniczeniem liczby języka mniejszości w szkołach nadchodzą bardzo trudne czasy. Oczywiście możemy liczyć na wsparcie strony niemieckiej, oczywiście możemy liczyć na wsparcie naszych regionalnych partnerów politycznych, ale to nie zmienia faktu, że jesteśmy dyskryminowani przez państwo polskie. (…) Zrobiliśmy wiele rzeczy, aby się przed tym bronić. Pisaliśmy listy, składaliśmy skargi, organizowaliśmy spotkania, zbieraliśmy podpisy, a w końcu złożyliśmy też skargę w Komisji Europejskiej na Polskę, na kraj, w którym żyjemy i którego jesteśmy lojalnymi obywatelamipowiedział Bartek.


Przewodniczący TSKN Rafał Bartek w swoim wystąpieniu podkreślił rolę działalności struktur mniejszości niemieckiej w utrzymaniu tożsamości narodowej mieszkających w Polsce Niemców.

za; TVP Info

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.