22 lat temu zmarł superagent Armii Krajowej…KAZIMIERZ LESKI

To jedna z tych historii, która pokazuje prawdziwe oblicze komunizmu, okrutnego systemu, od którego wciąż nie jesteśmy wolni, szczególnie w Warszawie.

Rys biograficzny

Przed wojną brał udział w konstruowaniu polskich okrętów podwodnych ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”. Podczas obrony Polski w 1939 roku, jako pilot samolotu łącznikowego, został zestrzelony w pobliżu Czortkowa nad Seretem i wzięty przez Sowietów do niewoli, z której zdołał zbiec.

W czasie okupacji pracując dla wywiadu i kontrwywiadu ZWZ-AK pod ps. „Bradl” i „Pierre”, rozpracowywał niemieckie służby wywiadowcze na terenie Warszawy. Organizował także drogi dla przerzutu kurierów na Zachód. Dzięki doskonale podrobionym dokumentom, znajomości języka niemieckiego i osobistym predyspozycjom, wielokrotnie jeździł przez Berlin, Hanower, Brukselę do Paryża. Nawiązał też współpracę z francuskim ruchem oporu.

W powstaniu warszawskim walczył jako dowódca kompanii „Bradl” w batalionie „Miłosz”, a za męstwo został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Pomimo wojennych zasług został aresztowany przez UB i skazany na 12 lat więzienia pod zarzutem usiłowania obalenia ustroju, a następnie współpracy z okupantem. Karę odbywał na ul. Rakowieckiej. W 1957 roku został zrehabilitowany.

W 1995 roku Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem uhonorował Kazimierza Leskiego tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ukrywanie i dostarczanie fałszywych dokumentów Żydom.

Kazimierz Leski zmarł 22 lat temu, 27 maja 2000 roku.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.