[Komentarz] Polacy nie chcą zburzenia PKiN. Dr Urbankowski: to efekt nieznajomości historii

Od lat środowiska patriotyczne zabiegają o wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki, jako symbolu sowietyzacji nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. Coś jest na rzeczy patrząc jak wygląda dzisiejszy Ratusz. Mimo przyjmowania patriotycznych szat, prawda jest taka, że Warszawie ideologicznie bliżej jest do Marksizmu niż nawet centryzmu.

Polacy nie chcą zburzenia PKiN

Jak podaje Polskie Radio na pytanie, czy popiera Pani/Pan wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ponad 3/4 badanych, aż 77 proc., opowiedziało się przeciwko wyburzeniu. Usunięcie sowieckiego pałacu z przestrzeni miejskiej popiera zaledwie 10 proc. respondentów.

Wyniki najnowszego sondaż skomentował dla PR 24 dr Bohdan Urbankowski, historyk, który zajął odmienne stanowisko – optuje za zburzeniem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Historyk podkreślił, że w analizie tego badania trzeba wziąć pod uwagę motyw socjologiczny. – Warszawa jest wbrew pozorom młodym miastem. Tu jest dopiero drugie pokolenie Warszawiaków.Pierwszym byli różni cwaniacy z prowincji, to byli aparatczycy partyjni, którzy ściągnęli do stolicydodał

Być może nie jest on odczytywany jako symbol. Ci, którzy przyglądali się jak powstaje PKiN, (później jego nazwa została zasłonięta (bardzo sprytnie – neonem), że nie widać, że pod spodem jest Stalin), mogą to traktować jako normalną budowlę. Musimy pamiętać, że Polacy nie znają swojej własnej historiimówił na antenie Polskiego Radia, Urbanowski.

Edukacja

Gość audycji wskazał na konieczność wprowadzenia zmian w nauczaniu historii, ze względu na postępującą nieświadomość u młodych Polaków. 

Trzeba zmienić programy szkole, trzeba uczyć młodzież historii to wtedy będzie wiedziała co oznaczają takie symbole jak PKiN, skąd się wzięły, jak wyglądała historia rzekomego „wyzwalania” Polski; jeden zaborca odebrał ją drugiemu– przypomniał. (za; Polskie Radio)

Nasz Komentarz

Dla pokolenia naszych dziadków, a szczególnie uczestników walk w podziemiu i powstaniu warszawskim, PKiN był budynkiem znienawidzonym! Moja babcia, wybitny warsawianista, ale przede wszystkim powstaniec warszawski, później więzień stalinowski, mawiała, że dopóki stoi pomnik Stalina w centrum miasta, duch komunizmu w tym kraju będzie nam towarzyszyć zawsze. Prawda jest też taka, że PKiN zniszczył straszliwie centrum. Nieodwracalnie! Prawdą też jest, że Warszawie ideologicznie bliżej jest do Marksizmu niż nawet centryzmu. Zatem coś na rzeczy jest.

Ja osobiście go lubię, ale bronić go nie będę mimo, że stał się absolutnym symbolem miasta, niestety!

Poza tym spokojnie, nie zburzą go. Warszawy na to nie stać.

Daniel Echaust, Naczelny

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły