Dom Magdaleny Abakanowicz w Falentach w strasznym stanie. Znany polityk chce go ratować

Magdaleny Abakanowicz nie trzeba nikomu przedstawiać. Była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek – zajmowała się rzeźbą, która w jej ujęciu znacznie przekraczała konwencjonalne ramy dyscypliny. Urodziła się 20 czerwca 1930 roku w Falentach pod Warszawą, zmarła w wieku 87 lat, 20 kwietnia 2017 roku. Magdalena Abakanowicz studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tuż po dyplomie krótko zajmowała się malarstwem – wykonywała monumentalne kompozycje gwaszem na kartonach i płótnach.

Do uratowania?

Portal Warszawski jest czynnie zaangażowany w ratowanie naszego dziedzictwa. Mamy na koncie sporo spektakularnych akcji, i tym bardziej z wielką przykrością publikujemy zdjęcia pana Pawła Kowala, który odwiedził dziś Falenty, miejsce urodzenia tej wspaniałej artystki. 

Uwierzycie? Tak wygląda dom, w którym urodziła się Magdalena Abakanowicz, zapewne największa polska rzeźbiarka! Z Maciejem Laskiem oraz Elżbietą Kłopotowską i Wojciechem Rogowskim ze Społecznego Komitetu Ochrony Falent chcemy go uratować. 

 

 

Paweł Kowal okazuje się być wielkim miłośnikiem Abakanowicz

5 lat temu zmarła Magdalena Abakanowicz, wielka polska artystka o absolutnie ciekawej historii. Jej społeczno-polityczna biografia (sztuka, historia, polityka) ukończona. Kilka lat zabrało mi jej pisanie. Jeszcze w tym roku będzie w księgarniach. Tutaj zdjęcie wśród prac artystki.

 

 

 

 

Komentarz

Panie Pawle, wielkie brawa dla Pana za inicjatywę.  Życzymy wytrwałości i trzeba jasno sobie powiedzieć, że to jest dobra sytuacja, żeby media musiały wywierać presję na włodarzach, po to aby ratować chociażby dom urodzenia wielkiej artystki, czy Dom Wedlów w Otwocku. Bo ten umiera od lat, my od lat o tym piszemy i cisza! Patriotyzm wyraża się przede wszystkim też w dbaniu o wspólne dziedzictwo. Tak dziś wygląda dom znakomitej warszawskiej rodziny Wedlów, w którym powstało Ptasie Mleczko…

 

[TYLKO U NAS] Dawny folwark E. Wedla w koszmarnym stanie!

 

Portal Warszawski

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły