Ruszyła budowa ekologicznej zajezdni tramwajowej na Białołęce, a najnowocześniejszej w Polsce

Umowa na inteligentny system zarządzania nową zajezdnią w Warszawie została podpisana w październiku 2020 rku. Tramwaje Warszawskie zaczęły właśnie budować obiekt, gdzie będą serwisować 150 tramwajów. W zarządzaniu zajezdnią pomoże system informatyczny. Projekt nazywany jest zieloną zajezdnią na Białołęce.

Co wyróżnia zajezdnię?

System zidentyfikuje każdy tramwaj wjeżdżający i wyjeżdżający z zajezdni, a także sprawdzi, na którym torze się on znajduje. Sterowanie zwrotnicami i semaforami będzie odbywało się automatycznie, bez ingerencji motorniczego. Do systemu podłączona będzie także myjnia, stanowiska diagnostyczne, stanowiska obsługowe  i urządzenia serwisowe – np. dystrybutory płynów, olejów, piasku. Pracownicy będą mieli aplikację na smartfony albo tablety, które pokażą całą sytuację w zajezdni.

Jak piszą Tramwaje Warszawskie Automatyczna zajezdnia oznacza oszczędności. Zajezdnia Annopol będzie wyposażona w 100 zwrotnic, z czego ponad 70% z nich będzie przekładane automatycznie przez system. Dzięki temu tramwaje będą jechały z jednostajna prędkością bez zatrzymań, co pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną podczas ruszania wagonów. Szacowane oszczędności zautomatyzowania zajezdni w ciągu 10 lat wyniosą około 10 mln złotych, co jest zbliżone do kosztu zakupu i instalacji systemu.


 

 

 


Kiedy?

Za około dwóch lat na Białołęce powstanie najnowocześniejsza zajezdnia w Polsce. I będzie też bardzo przyjazna matce naturze. Jedna piąta powierzchni zakładu będzie przeznaczona pod rośliny. W podziemnych zbiornikach będziemy zbierali deszczówkę. Będziemy spłukiwać nią toalety, myć tramwaje i podlewać zieleń. To nie wszystko – będą pompy ciepła i panele słoneczne.

To będzie piąta zajezdnia w stolicy, a jest potrzebna między innymi dlatego, że w Warszawie powstają nowe trasy tramwajowe np. do Wilanowa i na Kasprzaka. Pomieści ponad 150 tramwajów. Także nowe Hyundaie.

za; Tramwaje Warszawskie

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły