Ekipa budowlana w praskiej kamienicy odnalazła bardzo ciekawe eksponaty

Podczas prac remontowych w praskiej kamienicy przy ul. Małej 11, prowadzonych pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, ekipa budowlana odnalazła bardzo ciekawe eksponaty. W piwnicy kamienicy znajdował się chałupniczo wykonany piec ceglany o prostej konstrukcji zbliżonej do pieca chlebowego.

Wypiekano w nim chleb

Kamienica datowana na ok. 1901 r. jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Najprawdopodobniej odnaleziony piec był wykonany w okresie powojennym. Mógł służyć do wypieku chleba lub drobnej, użytkowej ceramiki. Ze względu na brak jakichkolwiek walorów, zdecydowano się na jego rozbiórkę.

W trakcje prac natrafiono na wmurowane w piec fragmenty zdobionych, ceramicznych zwieńczeń, pochodzących z innych, wcześniejszych pieców. Fragmenty ceramicznego detalu mogły zostać użyte w celu powiększenia jego masy akumulacyjnej. Zachowane detale ozdobione są eklektycznymi ornamentami, na niektórych fragmentach zachowały się ślady po złoceniach.


 

 


Archiwum Warszawskiego Detalu

Zabezpieczone w zbiorach Archiwum Warszawskiego Detalu fragmenty zostaną oczyszczone, opisane i zachowane jako przykład bogatej, eklektycznej ornamentyki stosowanej na początku XX wieku oraz świadectwo praktycznych rozwiązań stosowanych przy konstruowaniu pieców rzemieślniczych.

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły