[NASZ KOMENTARZ] Nowelizacja Uchwały Antysmogowej to kolejna ściema

26 do 22 – takim wynikiem zakończyło się wczorajsze głosowanie Radnych województwa mazowieckiego nad zakazem spalania węgla w aglomeracji warszawskiej. Choć Radni Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydowali się, w trosce o nasze zdrowie, zagłosować za przyjęciem uchwały, to zakaz spalania węgla w stolicy wejdzie w życie od 1 października 2023, a gminy okalające Warszawę wprowadzą go od 2028 roku – informuje na swojej stronie Michał Olszewski.

Nowelizacja Uchwały Antysmogowej?

Nowelizacja Uchwały Antysmogowej zawiera również zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych budynkach wielorodzinnych, które mają możliwość podłączenia do ciepła miejskiego. To bardzo ważna i słuszna decyzja Sejmiku. Szanse na oddychanie zdrowym, czystym powietrzem w Warszawie właśnie znacząco wzrosły. Mamy też nadzieję, że przyjęty zakaz przyczyni się do zwiększenia tempa wymiany „kopciuchów” na terenie Warszawy. Czas na ich wymianę upływa 1 stycznia 2023 roku. – komentuje dalej sprawę Olszewski.

Fakty

Stołeczny ratusz przedstawił dane dotyczące wymiany „kopciuchów” w 2021 roku. Zlikwidowano 1396 kotłów. Do wymiany pozostało jeszcze ponad 7,5 tysiąca. Urzędnicy zastrzegają, że ta liczba może jeszcze wzrosnąć. 1074 spośród 1396 wymienionych „kopciuchów” pochodzi z zasobów prywatnych. Ratusz wskazał, że łączna kwota dotacji przeznaczonych na ten cel to 28 mln zł.

„Zarówno liczba zlikwidowanych pieców, jak i wypłacona kwota są dwukrotnie wyższe w porównaniu do roku 2020. Łącznie w latach 2017-2021 przy użyciu środków miejskich wymieniono 4310 kopciuchów: 2794 w zasobie prywatnym i 1516 w zasobie komunalnym” – wylicza stołeczny ratusz.

Wciąż jednak jest bardzo dużo do zrobienia. Do wymiany pozostało 7627 bezklasowych kotłów lub palenisk u mieszkańców. Ratusz podkreśla, że ta liczba może ulec zmianie, po dodatkowej analizie około dwóch tysięcy budynków, w których potrzebne są dodatkowe działania inwentaryzacyjne. „W tej liczbie zawiera się 479 kotłów w zasobie komunalnym, które zostaną całkowicie zlikwidowane do końca 2022 roku. Oprócz tego w Warszawie jest 3186 kominków niebędących głównym źródłem ogrzewania” – wskazano w komunikacie. (TVN Warszawa, 19 stycznia 2022).

Komentarz

Otóż na podstawie danych z Ratusza w 2021 r Ratusz wymienił 1396 kopciuchów. A pozostało jeszcze ok. 7500 szt. i nie koniecznie jest to ostateczna liczba „kopciuchów” w Warszawie. Przypominamy, do wprowadzenia zmiany zostało jedynie 1,5 roku. A środki z dofinansowania nie starczy dla wszystkich chętnych. Okres dofinansowania na wymianę nieekologicznych pieców przypada na koniec 2022r. Pytanie co z osobami, których nie stać na wymianę pieców na ekologiczne?

Miasto walczyło ze smogiem budując ścieżki dla rowerów i zwężając ulice, a nie finansowało wymiany „kopciuchów”. Gdyby zostały wymienione „kopciuchy” mogłoby się okazać, że kierowcy nie są aż tacy straszni i nie tak strasznie „trują”.  Ale może o to chodziło aby znaleźć sobie wroga, którego nie ma.

Poza tym w ustach Olszewskiego słowo szacunek brzmi co najmniej kuriozalnie, panie Olszewski.

Przypominamy nasz artykuł

 

Zielona Wizja Warszawy to kolejne oszustwo. Wyjaśniamy dlaczego

 

I kolejny

 

[NASZ TEMAT] Czy to ratusz stoi za groźbami karalnymi? Czy Olszewski będzie tłumaczyć się przed Prokuraturą?

Portal Warszawski

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły