[NASZ TEMAT] Czy Ratusz chce ukatrupić historyczny klub RKS OKĘCIE?

Historia RKS Okęcie rozpoczyna się w maju 1929 roku. Wtedy to grupa pracowników warszawskich zakładów „Skoda” wywodząca się z nieistniejącego już wówczas Robotniczego Stowarzyszenia Sportowego „Lauda” oraz Harcerskiego Klubu Sportowego „Varsovia” postanowiła wraz ze swymi przełożonymi założyć przy zakładach klub sportowy, dający młodzieży warszawskiej możliwość rywalizacji na poziomie wyższym, niż tylko kopanie piłki na podwórkach, przy czym nie ograniczono się wyłącznie do prowadzenia działalności sportowej, mając w planach również działalność kulturalną. Dla nowo powstałego klubu przyjęto nazwę Klub Kulturalno-Sportowy SKODA. Zatem za 7 lat klub będzie obchodzić 100 lat.

Jaka jest obecna sytuacja?

W 2020 roku Biuro Mienia wszczęło przeciwko klubowi postępowanie w sprawie „o wygaśnięcie prawa do użytkowania terenu„. Podstawą były zawarte umowy na wynajem części terenu dla WORD i Tenis Club, bez zgody miasta i nie zgodnie z przeznaczeniem terenu. Zarzut pierwszy, faktycznie był zasadny, jednak umowa z WORD została w 2019 roku wypowiedziana i WORD zajmuje plac oraz budynek bez umowy. RKS Okęcie zwróciła się do Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Biura Mienia oraz marszałka województwa, jednak bez reakcji. Wszyscy odsyłają ich do marszałka.

Tenis Club to działalność sportowa mieszcząca się w naszym statucie, więc nie musieliśmy występować o pozwolenie na wynajem. Co więcej korty wraz z budynkiem zostały postawione 2009 roku więc uzyskały pozwolenie na budowę wszelkich urzędów i przez tyle lat nikt nie zgłaszał z tym problemu mówi w rozmowie z Portalem Warszawskim, Stanisław Gajlewicz, Prezes Zarządu.

W piątek 22 kwietnia, o godz. 13.50 klub otrzymał pismo (załącznik), w którym wydział Mienia wzywa do zapoznania się z dokumentami i przedstawienia stanowiska w sprawie odebrania nam użytkowania terenu…


 

 


 

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że urząd wyznaczył nam czas dostępu do dokumentów w godzinach 14.30-16.00 . Tyle czasu miasto dało klubowi na zapoznanie się z dokumentami i napisanie rzeczowej odpowiedzi.

 


 

Co ciekawe, ten sam dział już od ponad 20 lat rozpatruje podanie złożone przez klubo nadanie użytkowania wieczystego. 

Sukcesy RKS OKĘCIE

  1. 92 lata tradycji sportowej.
  2. Certyfikat PZPN Brązowa Gwiazdka Szkółki Sportowej.
  3. Ponad 300 zawodników czynnie uprawiających sport.
  4. Seniorzy na drugim miejscu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej ligi okręgowej walczą o awans do V ligi. Wiosną tego roku niepokonani.
  5. Regularnie trenujące dzieci w wieku od 6 do 18 lat.
  6. Wice mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 16 powołany do kadry Polski. Nasi wychowankowie to olimpijczycy walczący o medale.
  7. Tu więcej o legendach klubu; https://rksokecie.pl/strefa-kibica/legendy-rks-okecie

 

Komentarz

Renata Kaznowska, wiceprezydent miasta w tej sprawie milczy, gdyż de facto nie ona podejmuje w tej kwestii decyzje. Odbicie Skarpy było dla ratusza bardziej spektakularne, bo o dewastacji obiektu, jak i kadry pisała cała Polska. RKS Okęcie nie ustępuje niczym jeśli chodzi o tradycję, dynamikę. Nie brakuje tam świetnych zawodników, jak ludzi przedsiębiorczych, którzy nad tym biznesem panują.

Są dwie opcje, albo szykuje się nam kolejny pozorowany sukces miasta, który chce wywalić klub, i przejąć jego sukcesy, albo szykuje teren pod deweloperkę. Teren 5 h to ostatni taki areał w dzielnicy.

Obok jest jednostka wojskowa, zatem są pewne ograniczenia. Ale i tak teren jest bardzo atrakcyjny. Świetnie skomunikowany, w dobrym miejscu, płasko, w prostokącie, przyłącza energetyczne i sanitarne w ulicy. Tylko budować..

Do sprawy będziemy wracać.

Portal Warszawski

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły