Na Woli pojawi się tablica pamiątkowa poświęcona Ordonce

W sierpniu przypada 120. rocznica urodzin Hanki Ordonówny. Dlatego też, burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski zwrócił się do dyrektora ZDM Warszawa z prośbą o utworzenie pamiątkowej tablicy informacyjnej, która miałaby zostać zamontowana w pobliżu jej miejsca zamieszkania.

Anna Maria Pietruszyńska

Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy”, dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji.


Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historiimówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Dzielnica pamięta o swojej bohaterce, dlatego w 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość. Dziś chcemy uczcić 120. rocznicę urodzin Ordonówny, poprzez zamontowanie pamiątkowej tablicy przy ul. Żelaznej 68 – dodaje.


Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy w ramach Miejskiego Systemu Informacji to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny.


 

 


Domu, w którym mieszkała Hanna Ordonówna już niestety nie ma, a w jego miejscu stoi restauracja. Stąd też pomysł, by śpiewaczka została upamiętniona w formie tablicy na ul. Żelaznej.

za; Urząd Woli

Portal Warszawski

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły