[APEL] Dom Kubiaków-Damięckich przy Lubieszowskiej 2/4 (Grochów) w lutym stał się ofiarą wichury.

Wczorajsze szkwały połączone z silnym wiatrem przypominają nam o wichurach jakie wystąpiły w lutym. Były poważnym zagrożeniem dla zabytków. W mediach można odszukać zdjęcia z pałacem Szutrów na Mokotowie, na który spadł wówczas konar z pobliskiego drzewa. Tym bardzie niebezpieczna jest taka pogoda dla zaniedbanych zabytkowych budynków. Przykładem jest dom Kubiaków-Damięckich przy Lubieszowskiej 2/4 na Grochowie – czytamy na stronie Tu Było Tu Stało.

Przykładem jest dom Kubiaków-Damięckich przy Lubieszowskiej 2/4 na Grochowie

Na działce przy zbiegu Lubieszowskiej i Szaserów znajdują się dwa budynki. Większy od strony ulicy Szaserów, mniejszy przy Lubieszowskiej. Domy postały w sąsiedztwie kolonii Posłów i Senatorów PPS. Są objęte wpisem do Gminnej Ewidencji Zabytków, znajdują się w znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej Osiedla Posłów i Senatorów PPS. Obecnie administrowane są przez ZGN Praga-Południe. Willa przy Lubieszowskiej 2/4 nie jest obecnie zamieszkiwana. 19 lutego podczas silnego wiatru na willę przewróciło się drzew, powodując uszkodzenie dachu. Na szczęście dla willi zdarzenie to zostało zgłoszone do zainteresowanych urzędów miejskich i obecnie dom powinien być już zabezpieczony.


 

 


Niezamieszkiwany budynek jest w złym stanie technicznym. Wymaga generalnego remontu. Jak na razie niestety nie ma takich planów. 

W przypadkach takich jak opisywana warto zgłaszać takie zdarzenia, aby historyczny obiekt nie uległ większym zniszczeniom. Dzięki temu jrest szansa, że stan obiektu nie ulegnie znacznemu pogorszeniu apelują społecznicy z Tu było, tu stało.

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły