Kolejny falstart? Otwarcie Izby Pamięci miało się odbyć podczas tegorocznych obchodów Powstania Warszawskiego

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy będzie miejscem dokumentującym Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Główny budynek będzie podzielony na dwie części. Konstrukcje budynków są już gotowe. Teraz trwa montaż instalacji wodno – kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacji oraz instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Wewnątrz trwają już prace wykończeniowe. Planowane otwarcie Izby Pamięci odbędzie się podczas tegorocznych obchodów Powstania Warszawskiego – tak pisaliśmy w kwietniu tego roku.

Co się w niej znajdzie?

Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Wolskiego, największej wojennej nekropolii w Polsce, od roku 1945 do teraz. W Sali Świadectw znajdzie się wystawa czasowa, która będzie prezentowała miejsca egzekucji mieszkanek i mieszkańców miasta oraz żołnierzy powstania. W przyszłości w tej sali będzie prezentowana też multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki. Dodatkowo powstanie także Mur Pamięci składający się z ośmiu modułów.


 

 

 

 


Zostaną na nim umieszczone tabliczki z nazwiskami ponad stu tysięcy ofiar. Budowę realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Cisza w eterze….

Zapewne nie tak miały wyglądać tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego, ale niestety prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski ani razu nie wspomniał, że miasto po raz kolejny dało ciała, i że otwarcie się opóźni, a warto przypomnieć, że otwarcie Izby Pamięci miało się odbyć się podczas tegorocznych obchodów Powstania Warszawskiego

Na oficjalnej stronie Izby Pamięci widnieje data 2 października, czyli dzień kapitulacji i koniec Powstania Warszawskiego. Pożyjemy, zobaczymy…

Inicjatorką budowy Izby jest Pani Wanda Traczyk – Stawska.

za; Miasto Stołeczne Warszawa

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.